Anasayfa FORUMLAR Üye Girişi Dosyalar Dersler İpuçları Yardımcı Araçlar Hakkımızda
KİMLER BAĞLI
Toplam Üye: 32638
Aktif Üye: 0
Aktif Ziyaretçi: 524
Üye Adı
Şifre
Beni Hatırla
          Yeni Üye KayıtYeni Üye Kayıt
          Şifremi UnuttumŞifremi Unuttum
FORUMLAR
 weadam host kullanan varm..
(5869 okuma, 2 yanıt)
 Ubuntumuzu web sunucusu y..
(5223 okuma, 1 yanıt)
 Anti-Vista kampayası büyü..
(13329 okuma, 13 yanıt)
 OpenOffice.org 3.0 yayıml..
(5619 okuma, 3 yanıt)
 bandwidth..
(5542 okuma, 2 yanıt)
 Sizce Go Daddy den Linux ..
(6932 okuma, 3 yanıt)
 Linux ve Radyo hosting..
(5860 okuma, 2 yanıt)
 Php Hatası - Linux Server..
(5602 okuma, 1 yanıt)
 roottan program çalıştırm..
(4351 okuma, 0 yanıt)
 Linux Fedora Core 6 Kurdu..
(6720 okuma, 2 yanıt)
 Türkçe Ubuntu Rehberi..
(4894 okuma, 0 yanıt)
 Wget Kullanımı (Wget Komu..
(4905 okuma, 0 yanıt)
 Enixma 3. Sayısı hazır...
(4856 okuma, 0 yanıt)
 LINUX vs Windows ya da??..
(5937 okuma, 1 yanıt)
 Herşey bizim için.....
(15003 okuma, 15 yanıt)
 slm arkadaşlar yardım ede..
(5430 okuma, 1 yanıt)
 Enixma 2. Sayısı Çıktı..
(4844 okuma, 0 yanıt)
 windows serverda chmod de..
(9445 okuma, 7 yanıt)
 Linux'ta Türkçe Problemin..
(7700 okuma, 3 yanıt)
 Varan 3 Kamuda özgür yazı..
(4863 okuma, 0 yanıt)
 slm arkadaşlar..
(5264 okuma, 1 yanıt)
 Enixma 1. Sayı çıktı..
(4401 okuma, 0 yanıt)
 Google Linux Kullanıyor..
(9708 okuma, 7 yanıt)
 LINUX'mu İksPE'mi ?..
(19731 okuma, 24 yanıt)
 Resmi Ubuntu Kitabı..
(4852 okuma, 0 yanıt)
 Windows kullanıcılarına d..
(4366 okuma, 0 yanıt)
 Varan 2..
(4636 okuma, 0 yanıt)
 Intel Ekran Kartı Sürücül..
(4467 okuma, 0 yanıt)
 Varan 1..
(4436 okuma, 0 yanıt)
 2006 Desktop Linux Survey..
(4682 okuma, 0 yanıt)
 LINUX ve Osmanlıca..
(5211 okuma, 1 yanıt)
 GRUB hata veriyor PC açıl..
(5020 okuma, 0 yanıt)
 Linux Siteleri Geniş List..
(9588 okuma, 5 yanıt)
 Sistemin Güncellenmesi..
(4584 okuma, 0 yanıt)
 Sistemin Yedeklenmesi..
(4734 okuma, 0 yanıt)
 Linux Sistem Yönetimi..
(4561 okuma, 0 yanıt)
 Dosya ve Dizin Yapısı..
(4422 okuma, 0 yanıt)
 Linux Komut Yapısı..
(4428 okuma, 0 yanıt)
 Bilgisayarin Linux ile Aç..
(4600 okuma, 0 yanıt)
 Sabit Disk Üzerinde Linux..
(4605 okuma, 0 yanıt)
 Türkiye'de ve Dünyada Lin..
(4534 okuma, 0 yanıt)
 Linux ve Diğer İşletim Si..
(4287 okuma, 0 yanıt)
 Linux'un Kullanım Amaçlar..
(4755 okuma, 0 yanıt)
 Linux Nedir ?..
(7821 okuma, 3 yanıt)
 Fedora core 5 den Windows..
(5856 okuma, 2 yanıt)
 1607: Unable to Install I..
(6276 okuma, 1 yanıt)
 Linux yedek alma..
(5772 okuma, 1 yanıt)
 Sıfırdan bir linux kurulu..
(6039 okuma, 1 yanıt)
 Açılış disketi oluşturma..
(5258 okuma, 0 yanıt)
 spreadKDE.org Duyuruldu!..
(4821 okuma, 0 yanıt)
Netopsiyon Online: Forums
Netopsiyon Online :: Başlık görüntüleniyor - Varan 3 Kamuda özgür yazılım dönemi başlıyor!
 AramaArama   RütbelerRütbeliler   ProfilProfil   GirişGiriş 

Varan 3 Kamuda özgür yazılım dönemi başlıyor!

Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> Linux Genel
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Tunca

MesajTarih: 2006-10-14, 10:06:21    Mesaj konusu: Varan 3 Kamuda özgür yazılım dönemi başlıyor! Alıntıyla Cevap Gönder

Kamu kurumlarında özgür yazılım kullanma dönemi başlıyor. Kamu kurumlarının bilgisayarlarında Microsoft'un işletim sistemleri yerine açık kaynak kodlu Linux tabanlı işletim sistemi kullanılacak.

İlk uygulama Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılacak ve Türkiye'nin milli yazılımı Pardus, Askeralma Dairesi (ASAL) ve şubelerinde ana işletim sistemi olarak kullanılacak.

Pardus işletim sistemini geliştiren ekipte yer alan TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsünden (UEKAE) Doç. Dr. Erkan Tekman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2003 yılı başında başlatılan “e-dönüşüm Türkiye Projesi” ile özellikle kamu kuruluşlarının bilgi teknolojilerini daha etkin kullanmasının, bu yolla vatandaşlara daha hızlı ve daha kaliteli hizmet verilmesinin hedeflendiğini ifade etti.

Bu kapsamda geliştirilen “Kısa Dönem Eylem Planı” ve “2005 Eylem Planı” çalışmalarında bir kamu kuruluşunda açık kaynak kodlu yazılım uygulamalarına geçiş için pilot uygulama gerçekleştirilmesinin öngörüldüğünü anımsatan Tekman, işin sorumluluğunun TÜBİTAK UEKAE'ye verildiğini belirtti.

Pardus projesi koordinatörlüğünde yürütülen çalışmalar sonucunda iki rapor hazırlandığını kaydeden Tekman, kamu kurumlarının açık kaynak yazılıma geçerken dikkat etmeleri gereken noktaların belirlendiğini söyledi. Tekman, Yüksek Planlama Kurulunca onaylanan 2006-2010 Eylem Planı'nda da kamuda açık kaynak kodlu yazılım kullanımı için örnek oluşturmak üzere pilot uygulama yapılacağı maddesine yer verildiğini dile getirdi.

YILDA 15 MİLYON YTL TASSARRUF

Erkan Tekman, açık kaynak kodlu yazılımların kapalı ve sahipli yazılımlara göre birçok üstünlüğü bulunduğunu, bunların en başında “güvenlik” konusunun geldiğini vurguladı.

Açık kaynak kodlu yazılımların, geliştirilme sürecinden kullanılma aşamasına kadar on binlerce göz tarafından denetlendiğini, kötü niyetli bir programcı ya da kuruluş tarafından yerleştirilebilecek bir kod parçasının böyle bir ortamda gizlenmesinin mümkün olmadığını anlatan Tekman, ayrıca, kaynağın açık olması nedeniyle olası güvenlik açıklarının hızla yamanabildiğine dikkati çekti.

Kaynak kodunun isteğe ve gereksinime göre özgürce değiştirilip yeni amaçlara hizmet edecek şekilde uyarlanmasının da yazılıma benzersiz bir esneklik kazandırdığını ifade eden Tekman, Linux camiası tarafından üretilen işletim sisteminin, gerek lisanslama yöntemi ve gerekse bakım ve yönetim kolaylığı ile bilgisayar edinme maliyetinde önemli tasarruf sağladığını belirtti. Tekman, şöyle devam etti:

“Şu anda kamu kuruluşlarımızın özellikle masaüstü işletim sistemleri için ödemekte oldukları lisans bedelleri konusunda kesin rakamlara ulaşmak hayli zor olmakla birlikte, muhafazakar bir tahminle en az yıllık 150 milyon YTL civarında olduğunu düşünüyoruz. Masaüstü sistemlerinin hemen tümüyle web tabanlı uygulamaları çalıştırmak, internet işleri yapmak ve ofis uygulamaları için kullanıldığı düşünülürse, söz konusu işlevsel gerekliliklerin karşılanması için Pardus'un herhangi bir eksiğinin olmadığı rahatlıkla görülecektir.

Kamuda masaüstünde yüzde 10'luk Pardus kullanımının sağlayacağı yıllık tasarruf 15 milyon YTL olacaktır ki, bu Pardus projesinin yıllık bütçesinin 20 katı civarındadır. Sadece ASAL projesine bakıldığında, sunucular da dahil edilirse sağlanan tasarrufun 1-2 milyon YTL arasında olduğunu söylemek ve Pardus çözümünün bunun çok çok altında bir maliyetle gerçekleşeceğini belirtmek yeterli olacaktır.”

PİLOT UYGULAMA ASAL'DA BAŞLIYOR

Türkiye yazılım sektörünün öncelikle iç pazara üretim yaparak başarılı olacağını düşündüklerini ifade eden Tekman, yüksek katma değerli yazılımlar üretme işine yönelmek gerektiğini, açık kaynak kodlu yazılımların öğrenme eğrisinin dikliği, sahip olma maliyetlerinin düşüklüğü ve tasarımdan gelen güvenlik ve esneklik özellikleri ile bu amaç için son derece uygun araçlar olduğunu vurguladı.

Erkan Tekman, kamu kurum ve kuruluşlarında açık kaynak kodlu yazılım kullanımı hedefi kapsamında ilk ve şimdilik en önemli uygulamanın Milli savunma Bakanlığı Askeralma Dairesi ve şubelerinde başlayacağını, işletim sistemi olarak Pardus kullanılacağını söyledi.

ANA İŞLETİM SİSTEMİ PARDUS

“Milli Savunma Bakanlığı tarafından geçtiğimiz aylarda açılan ihalede kullanılacak ana işletim sistemi olarak Pardus seçildi” diyen Tekman, ihaleyle Milli Savunma Bakanlığı Bilgi sistemi Yazılımı ve Askeralma (ASAL) Bilgi Sistemi donanımının temin edileceğini belirtti.

Geçtiğimiz haftalarda entegratörlerin teklif verdiği ihalenin şu sıralarda değerlendirmesinin sürdüğünü ifade eden Tekman, şunları kaydetti:

“ASAL, Ankara'daki merkezi ve Türkiye çapında tüm daire ve şubeleri için toplam 625 adet sunucu ve 4 bin 500 adet istemci bilgisayar alacak. İhalenin donanım kısmı aynı zamanda bilgisayarların birbirleri ile irtibat kurmasını sağlayacak ağ sistemini, yazıcı ve benzeri çevre birimlerini de kapsıyor.

ASAL sisteminde Pardus ekibi sürekli sahada olacak ve sistem kurulum ve desteği konusunda entegratör firma ve ASAL ile birlikte çalışacaktır. Bu uygulamadan elde edilen sonuçlar ASAL'ı izleyecek kamu kuruluşları ve şirketler için derlenmiş olacak.”
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger
Bu Site Google Adsense ile Gelir Elde Ediyor

Tarih: 2024-03-19, 02:46:13    Mesaj konusu: Forum Arası Reklamlar

Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> Linux Genel Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız