Anasayfa FORUMLAR Üye Girişi Dosyalar Dersler İpuçları Yardımcı Araçlar Hakkımızda
KİMLER BAĞLI
Toplam Üye: 32638
Aktif Üye: 0
Aktif Ziyaretçi: 834
Üye Adı
Şifre
Beni Hatırla
          Yeni Üye KayıtYeni Üye Kayıt
          Şifremi UnuttumŞifremi Unuttum
FORUMLAR
 cpanel X'i tanıtın bana!..
(10645 okuma, 8 yanıt)
 Site Girisleri Bazılarınd..
(3084 okuma, 0 yanıt)
 whm sorun bakarmısınız :(..
(4796 okuma, 2 yanıt)
 whm veya cpanelden isdenm..
(4065 okuma, 1 yanıt)
 Cpanel 11.x local file in..
(5329 okuma, 3 yanıt)
 YEDEĞİMİ NASIL ALIRIM..
(10599 okuma, 15 yanıt)
 ftp den dosya silinmiyor:..
(8059 okuma, 10 yanıt)
 Phpmyadmin hatası..
(3589 okuma, 1 yanıt)
 addon, parked domain - cP..
(3957 okuma, 1 yanıt)
 arkadaşlar admin ve ftp ş..
(5140 okuma, 4 yanıt)
 phpmyadmin ayarlari..
(4243 okuma, 1 yanıt)
 C PANEL..
(3810 okuma, 1 yanıt)
 Cpanel dil sorunu..
(4685 okuma, 3 yanıt)
 backup dosya yedegi..
(5556 okuma, 3 yanıt)
 Cpanel şifrem i kayıp ett..
(7249 okuma, 6 yanıt)
 cpanel servis durumu..
(5473 okuma, 4 yanıt)
 WHM ve bandmin..
(3791 okuma, 1 yanıt)
 WHM de Networking Setup v..
(4028 okuma, 1 yanıt)
 cpanel kurulum yardım..
(4511 okuma, 2 yanıt)
 cron jobs'u nasıl kullana..
(3806 okuma, 0 yanıt)
 CPANELDE VERİTABANI OLUŞT..
(4671 okuma, 2 yanıt)
Netopsiyon Online: Forums
Netopsiyon Online :: Başlık görüntüleniyor - WHM de Networking Setup ve NS ayarlamaları nasıl?
 AramaArama   RütbelerRütbeliler   ProfilProfil   GirişGiriş 

WHM de Networking Setup ve NS ayarlamaları nasıl?

Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> Linux Yönetimi -> Cpanel Sorunları
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
CMS_Nuke

MesajTarih: 2007-05-13, 08:45:24    Mesaj konusu: WHM de Networking Setup ve NS ayarlamaları nasıl? Alıntıyla Cevap Gönder

Networking Setup kısmından Hostname bölümüne sunucu.alanadim.com yazdım. Bir kaç saat sonra e posta adresime bir hata mesajı geldi. Mesaj gelene kadar WHM e giriş yapamadım. İnvalid license file hatası verdi. Bunu bilinçli olarak yapmamıştım. WHM i ilk defa kullanıyorum.

Sitelerimi yeni kiraladığım sunucuma koymak istiyorum ama temel ayarlamaları nasıl yapacağımı bilmiyorum. alan adlarımın, ftp lerin çalışması için neler yapmam gerektiğini bilmiyorum. WHM i hiç bilmiyordum döküman ve videolar YARDIMı ile öğrendim sayılır ama temel ayarlamaları çözebilmiş değilim.

Paket oluşturup site eklemeyi ve sonrasını biliyorum ama ondan önce yapılması gereken temel ayarlamalar var. Bunları nasıl yapılandırmak gerekiyor? Örneğin alan adlarımın bulunduğu panelde ns1.nameserver.com yerlerine ne yazmam gerektiğini neye göre bileceğim

Soruyu bile doğru düzgün soramayışımdan anlaşılmıştır, hesaplar bölümünden hesap ekleme kısmına gelene kadar ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.

--- Networking setup kısmından Host name bölümüne ne yazacağımı nereden bileceğim?

--- Alan adımın name server bölümüne ne yazacağımı nereden bileceğim?

Teşekkürler
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Bu Site Google Adsense ile Gelir Elde Ediyor

Tarih: 2024-04-25, 14:25:51    Mesaj konusu: Forum Arası Reklamlar

Başa dön
Aliosman
Teknik Yönetici
Teknik Yönetici

MesajTarih: 2007-05-13, 12:18:22    Mesaj konusu: Re: WHM de Networking Setup ve NS ayarlamaları nasıl? Alıntıyla Cevap Gönder

Öncelikle

Basic cPanel/WHM Setup sayfasına girin. Hostname, primary nameserver, secondary nameserver alanlarını doldurun. Nameserver ayarları için assign Ip adress butonuan basın. Add an entry for this nameserver butona basın. Bu adımlardan önce domain adınızı aldığınız yerden nameserver oluşturun. IP lerin aktif olması 24 saat civarı sürer. nameserver kurduktan sonra bu ayarlara girin. Tabii sunucuya bu basit ayarları yapmakla bu işlem bitmiyor. Daha birçok ayar yapılması gerekli. Yapılması gerekenler aşağı yukarı şu şekildedir.

* Kontrol Panellerinin Güncellenmesi
* Optimum ayarların Yapılması
* Hosts.conf dosyasının ayarlanması
* Sysctl.conf dosyasının ayarlanması
* Gereksiz RPM lerin kaldırılması
* Gereksiz kullanıcıların kaldırılması
* Gereksiz servislerin kapatılması
* Derleyicilerin güvenliğinin sağlanması
* Telnet rsh gibi güvensiz protokollerin kapatılması
* Mod_Security kurulumu
* Mod_evasive
* Tmp /var/tmp /dev/shm gibi bölütlerin güvenliğinin sağlanması
* Php de zararlı olabilicek fonksiyonların yasaklanması
* Apache Maskesinin Gizlenmesi ve Apache'nin optimize edilmesi
* Mysql'un Optimize edilmesi
* Logwatch kurulumu
* Rkhunter kurulumu
* Chkrootkit kurulumu
* Klasör izinlerinin yeniden düzenlenmesi
* Binarylerin güvenliğinin sağlanması
* Logrotate'in yeniden yapılandırılması
* Smart kurulumu ile sabit disklerin düzenli kontrolü
* Libsafe kurulumu
* Lcap kurulumu ile Kernelin kapasitelerinin sınırlandırılması
* Gereksiz suid ve sgid bitlerin resetlenmesi
* Ftp optimizasyonu
* Mail sunucuları için spam ve virus korumasının kurulumu
* Pmon kurulumu
* SSH güvenliğinin Sağlanması
* Seçilen binarylerde posix acl ler ile daha güvenli bir ortamın oluşturulması
* Sxid kurulumu
* Pam limitleri ile sonsuz döngülerden korunma

Aklıma ilk gelenler bunlardı. Unuttuklarım olabilir. Bu işlemleri ücret karşılığı yaptırmanız sunucunuzun güvenliği için gereklidir. Daha sonrası gelir zaten. Çünkü gerisi WHM ayarıdır.

Konu hakkında YARDIM almak isterseniz özel mesajla iletişime geçebilirsiniz. Uygun bir ücret karşılığı server management ta görevli arkadaşlardan birine bu işlemleri yaptırabilirim.

Saygılarımla,
Ali Osman KAHRAMAN
Netopsiyon Bilişim Teknolojileri San. Tic. Ltd.Şti.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et
Önceki mesajları göster:   
Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> Linux Yönetimi -> Cpanel Sorunları Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız