Anasayfa FORUMLAR Üye Girişi Dosyalar Dersler İpuçları Yardımcı Araçlar Hakkımızda
KİMLER BAĞLI
Toplam Üye: 32638
Aktif Üye: 0
Aktif Ziyaretçi: 730
Üye Adı
Şifre
Beni Hatırla
          Yeni Üye KayıtYeni Üye Kayıt
          Şifremi UnuttumŞifremi Unuttum
FORUMLAR
 METİN STİLLERİ..
(44868 okuma, 13 yanıt)
 HTML ile Bağlantılar..
(11363 okuma, 12 yanıt)
 Form Oluşturmak..
(5211 okuma, 2 yanıt)
 Sayfa düzeni [Metinler İç..
(11265 okuma, 13 yanıt)
 Sayfamızda Renkler ve Res..
(10516 okuma, 11 yanıt)
 Hyper Text Markup Languag..
(5914 okuma, 4 yanıt)
 Flash menu ye popup pence..
(4287 okuma, 2 yanıt)
Netopsiyon Online: Forums
Netopsiyon Online :: Başlık görüntüleniyor - Sayfa düzeni [Metinler İçin]
 AramaArama   RütbelerRütbeliler   ProfilProfil   GirişGiriş 

Sayfa düzeni [Metinler İçin]

Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> HTML - JavaScripts -> HTML Dersleri
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
polibo06
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

MesajTarih: 2007-08-06, 23:04:04    Mesaj konusu: Sayfa düzeni [Metinler İçin] Alıntıyla Cevap Gönder

Metinlerimizi istediğimiz gibi ayarlamayı öğrendik ancak son derste bahsettiğim gibi sayfaya yerleştirmeden bahsetmedik. İşte şimdi yazılarımızı sayfamızda istediğimiz gibi düzenlemeyi anlatmaya çalışacağım

Tabi sayfa düzeninde en önemli husus bir alt satıra geçmektir.tıpkı word ta enter tuşuna basmak gibi düşünebiliriz

Bu söylediğimiz işlevi <br> komutuyla gerçekleştirmekteyiz ancak bu komuta özel bir hussus bulunmaktadır oda bu komutun bitimi yoktur ( </br>)
sadece başına gelen cümleyi bir alt satırda yazdırmaya yarar....Hemen kendi kodumuzu yazalım ve deneyelim

Kod:

<html>
<head>
<title>polibo06</title>
</head>
<body>
bu yazı polibo06 tarafından Netopsiyon üyeleri için <br> özel olarak hazırlanmaktadır.<br> emeğe saygı
</body>
<html>

tek tek açıklama gereği duymuyorum resimde eklemiyecem bi zahmet note defterine yapıştırın ve önizleme yapın.... :)

En son polibo06 tarafından 2007-08-07, 20:42:12 tarihinde değiştirildi, toplam 3 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et
Bu Site Google Adsense ile Gelir Elde Ediyor

Tarih: 2024-04-20, 09:10:07    Mesaj konusu: Forum Arası Reklamlar

Başa dön
gokhan87

MesajTarih: 2007-08-06, 23:16:53    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

paylaşım güzel basitten zora doğru bir anlatıma başlamışsın emeğine sağlık hasdi bakalım ;)
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
polibo06
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

MesajTarih: 2007-08-07, 19:22:05    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

gokhan87net :
paylaşım güzel basitten zora doğru bir anlatıma başlamışsın emeğine sağlık hasdi bakalım ;)

teşekkür ederim gökhan

arkadaşlar br komutu oldukça önemli olduğu için bir kaç daha örnek yapılması iyi olur diye düşünüyorum....Gelin hep beraber netopsiyondaki bir kaç nicki yazalım

Kod:

<html>
<head>
<title>PoLiBo06</title>
</head>
<body>
<br>ali osman<br>seyranlı<br>saho<br>sercan<br>melih23<br>tabi ki<p><br>polibo06</p>
</body>
</html>

NOT 1= arkadaşlar kodlara baktığımızda hepsi yan yana yazılmasına rağmen html olarak kaydedip tarayıcı ile açınca hepsinin alt alta geldiğini göreceksiniz.
NOT2= <br> komutunun hiç biri sonlandırılmadığına dikkat ediniz.Bu komut istisnadır ve bitiş komutu yoktur bunun dışındaki tüm html kodlarının kapatılmasını gerektiğini biliniz.Aksi halde sayfanız hata verecektir
NOT3= <br> ve <p> komutları birbirine çok karıştırılır.İkisninde aynı özelliklere sahip olduğu söylenilmektedir eğer kodları önizlmesini yaparsanız arasındaki farkı görecek ve anlıyacaksınızdır.(<p> komutu sadece polibo06 yazısında kullanıldığına dikkat ediniz)
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et
polibo06
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

MesajTarih: 2007-08-09, 00:12:09    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Alıntı:
Bu Başlığımızı takip etmek isteyen kişiler <br> komutunun mantığını çok iyi kavramalaı çünkü sonuna kadar aynı mantığı kullanacaz.Word da yazı yazarken entere kullanamadan yazabilirmisiniz?yada yazdığınızı kim anlıyacak? beğenilecek mi? aynı soruları ben size soruyorum cevabınıza göre <br> komutunu öğrenmeye karar verin derim...Öğrenmek istiyorsanız sık sık kendi kendinize kod yazın...Şimdiye kadar öğrendiğimiz kadarı oldukça basit.kendi kendinize yapabilirsiniz ancak bundan sonra zorlaşacaktır o yüzden kodları usanmadan teker teker el ile yazınız....

SIRALI LİSTELER

Yazılarımızı listelemek...sık sık kullandığımız bir yöntemdir.Çünkü sayfa düzenine inanılmaz bir katkısı vardır.En basit örneği Vbulletinin google arşiv eklentisi sıralı liste kullanır. Html ile yapacağınız sitede site haritası sıralı listler ile yapılır vs. vs. vs... önemini anlatmaya gerek yok sanırım...
Sırsalı listeler o kadar zor değildir basit ama karışık bir işlemi vardır.Mantığı ise <br> mantığı ile aynıdır...

<ol> komutu sıralı listenin başladığını belirtir.Tabi bittiği anda </ol> komutu ile sonlandırılır.Bu komutlar tarayıcıya sıralaması gerketiğini söyler.Ancak bu bizim için yeterli mi? tabiki değil...nasıl sıralaması gerektiğini söylememiz gerekiyor.<li> komutunu kullanıyoruz. li komutu aynı br gibi çalışıyor. Kendisinden sonra yazılan cümleyi yada kelimeyi bir alt satırda göstermesini ister tarayıcıdan....Aynı mantık ile çalıştığından br gibi sonlandırılmaz.

Peki br varken li komutunu neden kullanıyoruz?

Aynı mantık ama çalışma farklı BR komutu imleci direk aşağı çeker ancak li sadece listelerde işlev görür bu yüzden li(LİST İTEM) listelemek için kullanılır.

Kod:

<html>
<head>
<title>polibo06</title>
<body>
<ol type="1">
 <li>Kimya
 <ol type="1">
 <li>İnorganik
 <li>Analitik
 </ol>
 <li>Fizik
 <ol type="1">
 <li>Dinamik
 <li>Statik
 </ol>
 <li>Matematik
 <ol type="1">
 <li>Sayılar
 <li>Diğer
 <ol type="1">
 <li>Türev
 <li>İntegral
 </ol>
 </ol>
 </ol>
 </body>
 </html>
Başa dön
polibo06
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

MesajTarih: 2007-08-09, 19:59:16    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kod:

<html>
<head>
<title>polibo06</title>
<body>
<ol type="1">
 <li>Kimya
 <ol type="1">
 <li>İnorganik
 <li>Analitik
 </ol>
 <li>Fizik
 <ol type="1">
 <li>Dinamik
 <li>Statik
 </ol>
 <li>Matematik
 <ol type="1">
 <li>Sayılar
 <li>Diğer
 <ol type="1">
 <li>Türev
 <li>İntegral
 </ol>
 </ol>
 </ol>
 </body>
 </html>

yazmış olduğumuz kodu analiz edelim...analiz ederken öğrenelim ;) Bunu yaparken kodları htmlye çevirip önizleme yaptığınızı varsayıyorum.

ana gövdemizden(html,head,body) artık bahsetmiyeceğim direk body komutu arasındaki yerleri açıklayacağım...
<ol type="1">

komutu ile tarayıcıya...."bundan sonraki tüm yazıları liste şeklinde göster" dedik...bunu yaparkende 1-2-3 diye sıralamasını istedik....nasıl mı?

<ol> listelemesini belirtir...<type ="1"> ise 1 den başlayarak sıralamasını istemektedir...

<ol type="1">
<li>Kimya

komutunu beraber incelersek...listele ve 1 den başla dedik...<li> br komutu gibi aşağı indirmektedir dedik imleci...imlec aşağı indi.listeli yazmalıdır. hemen başına 1 ekledi ve kimya yaızısını yazdı...dikkat ederseniz iç içe liste hazırladım bunun sebebi kodlar ile oynayarak değişik örnekler sunmak.şimdi type="1" komutu ile biraz oynayarak değişiklik yapalım...sonuçu gördüğünüzde bu özelliği çok iyi anlıyacaksınız

Kod:
<html>
<head>
<title>polibo06</title>
<body>
<ol type="1">
 <li>Kimya
 <ol type="a">
 <li>İnorganik
 <li>Analitik
 </ol>
 <li>Fizik
 <ol type="1">
 <li>Dinamik
 <li>Statik
 </ol>
 <li>Matematik
 <ol type="1">
 <li>Sayılar
 <li>Diğer
 <ol type="1">
 <li>Türev
 <li>İntegral
 </ol>
 </ol>
 </ol>
 </body>
 </html>

kimyadan sonra gelen type="1" kısımını type="a" yaptık...lütfen farklılığı inceleyin...

Kod:

<html>
<head>
<title>polibo06</title>
<body>
<ol type="1">
 <li>Kimya
 <ol type="a">
 <li>İnorganik
 <li>Analitik
 </ol>
 <li>Fizik
 <ol type="1">
 <li>Dinamik
 <li>Statik
 </ol>
 <li>Matematik
 <ol type="1">
 <li>Sayılar
 <li>Diğer
 <ol type="I">
 <li>Türev
 <li>İntegral
 </ol>
 </ol>
 </ol>
 </body>
 </html>

diğer yazısından sonra gelen type="1" kısmını type="I" yaptık...lütfen sonucu inceleyin....

eğer sonuçları incelediyseniz sıralı listelerde 1-2-3-4-5-6 gibi

a-b-c-d-e-f gibi

yada

I-II-III gibi sıralama yapacağımızı görmüş olduk....
arkadaşlar bazı bilgileri yazmayıp denemenizi istiuyorum veya ekran görüntüsü eklemiyorum bunun nedeni uğraşmanızdır
aklınıza takılan yerleri lütfen sorunuz
Başa dön
polibo06
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

MesajTarih: 2007-08-12, 18:44:44    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

SIRASIZ LİSTELER

Bu tip listelerde de mantık aynı. Fark; listeleme yaparken maddelerin başına harf, rakam gibi unsurlar yerine küçük yuvarlaklar, kareler kullanabilmemiz. <ol> etiketi yerine <ul> etiketini kullanıyoruz, liste maddeleri için kullandığımız <li> etiketi burada da geçerli. <ol> için kullanılabilecek parametreler ise şöyle; type için disc (içi dolu daire), circle (içi boş daire), square (içi dolu kare). Compact parametresi sırasız listelerde de kullanılabiliyor.

Kod:

<html>
<head>
<title>polibo06</title>
<body>
<ul type="disc">
<li>Kimya
 <ul type="square">
 <li>İnorganik
 <li>Analitik
 </ul>
 <li>Fizik
 <ul type="square">
 <li>Dinamik
 <li>Statik
 </ul>
 <li>Matematik
 <ul type="square">
 <li>Sayılar
 <li>Diğer
 <ul type="circle">
 <li>Türev
 <li>İntegral
 </ul>
 </ul>
 </ul>
</body>
</html>
Başa dön
RdR

MesajTarih: 2007-08-12, 21:52:33    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ßu ßir Gerçektirki ne Kadar ßilirsende Mutlaka Dahada Öğreneceklerin Vardır...

ßen Htmlde ßilgim Çok İYi Ama Listelemeler de Sadece < li> yi ßiliyordum

Çok Güzel anlatımda olmuş Çok Tşk Ederim..

ßilende ßilmeyende ßütün Arkadaşlar Mutlaka ßurayı Takip Etsinler cünkü Daha Önceki Gördüklerinizden Daha Değişik ßilgiler Ve Daha Güzel ßilgiler...

polibo06 Tşk Ederim Takip Edecem İnsallah Seninle ßirlikte J a v a s c r i p t Yazacağız ;)
Başa dön
melik

MesajTarih: 2007-08-12, 22:01:09    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

<br> kodunun yükseklik ayarını yapmak için ise şunu kullanabilirsiniz arkadaşlar

<br style="LINE-HEIGHT: 11px">

php olarak

<br style=\"LINE-HEIGHT: 11px\">

tabi 11 i isteğinize göre değişebilirsiniz..
Başa dön
Bu Site Google Adsense ile Gelir Elde Ediyor

Tarih: 2024-04-20, 09:10:07    Mesaj konusu: Forum Arası Reklamlar

Başa dön
polibo06
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

MesajTarih: 2007-08-13, 00:42:37    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Rdr dşüncelerin ve sözlerin için teşekür ederim....melik seninde eklemenden dolayı teşekür ederim onu söylemeyi unutmuştum ancak....metin biçimlendirmede bahsettiğim gibi de yapılabilinir.
Başa dön
polibo06
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

MesajTarih: 2007-08-13, 15:21:08    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Tanımlama Listeleri

Tanımlama listeleri amacı maddelerin açıklamasını yazmaktır.Bunu pek kullanılmayabilir.Farklı yollar ilede yapılabilinir ancak bilmenizde yarar olduğunu düşündüğüm çin sizler ile paylaşmak istiyorum.
tanımlama listelerinde kullanacağımız üç komut vardır bunlar

Kod:
<dl> , <dd> , <dt>

Kod:
<dl>.....</dl>

komutu ile tanımlama yazısının başladığını ve bittiğini belirtir...

Kod:
li yerine dd------ol yerine dt komutlarını kullanacaz

Kod:

<html>
<head>
<title>polibo06</title>
<body>
<font face="verdana" size="4" color="red">Neler öğrendik?</font>

<dl compact>

<dt><font size="3" color="blue">HTML nedir?</font>

<dd><font size="2" color="black">HTML (HyperText MarkupLanguage-Hareketli-Metin İşaretleme Dili) basitçe, browserlarla görebileceğimiz, internet dökümanları oluşturmaya yarayanbir çeşit dildir...</font>
<dt><font size="3" color="blue">HTML'de Temel Unsurlar</font>

<dd><font size="2" color="black">Bu dilde binary veyahexadecimal kodlar yok. Herşey metin tabanlı ve bir HTML dökümanıoluşturmak için ihtiyacınız olan şey bir editör.Piyasada iki tip editörbulunuyor. Birisi metin tabanlı, kod yazmayı gerektiren...</font>
<dt><font size="3" color="blue">Listeler</font>

<dd><font size="2" color="black">Sıralı listeler rakamveya harf yada her ikisini içiçe kullanarak liste oluşturmamızı, sırasızlisteler rakam/harf yerine madde imleri koyarak listeoluşturmamızı sağlar...</font>

</dl>
</body>
</html>
Başa dön
polibo06
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

MesajTarih: 2007-08-14, 17:00:21    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Şimdiye kadar anlatmaya çalıştığım kısımlarda yazıları biçimlendirdik ve sayfa düzenine göre ayarlamaya çalıştık.Şİmdi bu başlığın son konusu yazıları sayfanın sağından başlatamak..sayfayı ortalamak, sola dayalı yazmak ve başlangıç ve bitişi aynı hizada olacak şekilde yazmak...

sağa dayalı yazmak

Alıntı:
<p align="left">saga dayalı</p>

sola dayalı

Kod:
<p align="right">sola dayali</p>

ortalamak

Kod:
<p align="center">merkezde</p>

başlangıç ve bitişi aynı hizada yazmak

Kod:
<p align="justify">alt alta</p>

bu şekilde metinlerin sayfa düzeni kısmı tamamlamış bulunmaktayız.Daha iyi kavramak için sık sık örnek yapmaya çalışınız.
Başa dön
AndersNystrom

MesajTarih: 2008-02-15, 14:31:13    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Peki sayfayı dikey ortalamak için?
Başa dön
polibo06
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

MesajTarih: 2008-02-16, 00:51:57    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kod:
<p align="center">merkezde</p>

orada yazmışım zaten.... merkezde yazısını istediğin kadar uzatabilirsin...yazılar hep ortada olacaktır
Başa dön
solhanli

MesajTarih: 2008-02-16, 00:54:53    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

AndersNystrom :
Peki sayfayı dikey ortalamak için?

Sayfaların içeriğini dikey ortalamak için "valign=middle" kodu kullanılır.
Ayrıca, içeriğin üstte olması için "valign=top", altta olması için de "valign=bottom" kodları kullanılır.

Örnek: <p valign=middle>hede hödö</p>
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> HTML - JavaScripts -> HTML Dersleri Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız