Anasayfa FORUMLAR Üye Girişi Dosyalar Dersler İpuçları Yardımcı Araçlar Hakkımızda
KİMLER BAĞLI
Toplam Üye: 32638
Aktif Üye: 0
Aktif Ziyaretçi: 668
Üye Adı
Şifre
Beni Hatırla
          Yeni Üye KayıtYeni Üye Kayıt
          Şifremi UnuttumŞifremi Unuttum
FORUMLAR
 php nuke kurulum tam anla..
(5968 okuma, 5 yanıt)
 Ders 10: Form işlemleri-1..
(19005 okuma, 25 yanıt)
 DERS-3: Değişkenler..
(22044 okuma, 29 yanıt)
 DERS-1: PHP Derslerine Ba..
(18015 okuma, 23 yanıt)
 DERS-5: Program Denetleme..
(24222 okuma, 33 yanıt)
 DERS-2: PHP Yazım Kuralla..
(32369 okuma, 48 yanıt)
 DERS-9: Fonksiyonlar..
(9621 okuma, 10 yanıt)
 DERS-4: Matematik ve mant..
(10754 okuma, 12 yanıt)
 DERS-8: Diziler..
(20082 okuma, 29 yanıt)
 DERS-7: PHP ile Döngü İşl..
(31710 okuma, 52 yanıt)
 DERS-6: Program Denetleme..
(8849 okuma, 10 yanıt)
Netopsiyon Online: Forums
Netopsiyon Online :: Başlık görüntüleniyor - DERS-4: Matematik ve mantık işlemleri
 AramaArama   RütbelerRütbeliler   ProfilProfil   GirişGiriş 

DERS-4: Matematik ve mantık işlemleri

Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> PHP -> PHP Dersleri
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Aliosman
Teknik Yönetici
Teknik Yönetici

MesajTarih: 2007-07-29, 17:28:14    Mesaj konusu: DERS-4: Matematik ve mantık işlemleri Alıntıyla Cevap Gönder

Bir başlangıç yaptım, yazım kurallarına değindim, değişkenleri anlattım. Adım adım ön bilgileri vermeye devam ediyorum. Şimdi ki konumuz çok fazla ayrıntılı değil ancak bu da ilerde yazacağımız kodlar için ön bilgi niteliğinde. İyi anlamaya çalışın.

VERİ TÜRLERİ
PHP açısından altı tür değer vardır. Bunlar;
Integer : 52364, 1,301 gibi.
Double : 3,59 gibi
String : Netopsiyon gibi.
Boolean: true / false gibi.
Object ve Array.

Veri türlerini bilmek neden önemli derseniz PHP ile toplama yada çıkarma yaparken anlarsınız diyeceğim. Çünkü siz PHP 'ye 2 ile 3'ü topla dersiniz ama sonucu 5 göstereceği yerde 23 olarak gösterirse neden bahsettiğimi anlarsınız.

Değişkenlere atadığımız verinin türünü genelde biliriz. Ama çok satırlı bir program yazacaksak değişkenlere atadığımız verinin türünü unutabiliriz. Bu da ilerde istemediğimiz sonuçlara yol açar. Örneğin bir yerde $a değişkeni tanımlar ve değer olarak sayısal 123 değerini verebiliriz. Daha sonra $b değişkenini tanımlar ve değer olarak 456 değerini verebiliriz. Bu tanımlamayı bir fonksiyonda yapıp sonuçta bir toplama işlemi yaptırabiliriz. Ancak başka bir fonksiyonda yine $a ve $b değişkenlerini tanımlayıp bu defa değer olarak sayı değilde string atayabiliriz. Burada toplama yaptırabiliriz ama sayılarda olduğu gibi bir toplam değil de birleştirme için yaparız. Buna şöyle bir örnek vereyim. $a değeri "Ali" ve $b değeri ise "Osman" olsun. Burada değişkenlere atadığımız verinin türü string'tir. Burada bir toplama işlemi yaparak ortaya Ali Osman yazısını çıkartabiliriz. Yani anlayacağınız üzere verinin türü çok önemli oluyor. Bu konuyu ilerde yapacağımız uygulamalara kadar burada bırakıyorum. Uygulamalarda veri türünü ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız.

MANTIKSAL VE MATEMATİK İŞLEMLERİ

Matematik:
Alıntı:
+ (Toplama),
- (çıkartma),
/ (Bölme),
* (Çarpma) ve biraz ileri düzey bir işlem
% (Modules).

Şimdi hemen bir toplama işlemi yapan basit bir şey yazalım.
Kod:
$a=2;
$b=1;
echo "$a+$b";

Mantık İşlemleri ise şunlar:
Alıntı:
= = eşitse,
!= eşit değilse,
= = = aynı ise, (Daha kullanmadım Very Happy )
> büyükse,
< küçükse,
<= küçükse veya eşitse,
>= büyükse veya eşitse.
Ayrıca;
|| veya; or veya;
&& ve; and ve;
Xor özel veya;
! değil.

Şimdi de bir örnek yapalım ve konuyu tamamlayalım.
Örnek olarak hemen aklıma üniversitede uğraştığımız ve hesaplama yapmaktan insanı canından bezdiren ders geçiş sistemi geldi. Şimdi ben şöyle bir örnek veriyorum. Diyelim ki, dersten geçiş sınavları iki vize ve bir final şeklinde olsun. Dersten geçmek için ise; vize ortalamasının yüzde 30'u ile final notunun yüzde 70 nin toplamı 50 den büyük olmalı ve final notununda en 50 olması şartı olsun. Buna göre dersten geçip geçmediğinizi bir programla hesaplatalım. Programı tamamen yazıyorum.
Kod:

<?PHP
// önce notların değişkenlerini tanımlayalım.
$vize1=10;
$vize2=10;
$final=100;
// Şimdi de işlemleri yapalım.
$vize_ortalama=($vize1 + $vize2)/2;
$yuzde30=$vize_ortalama/100*30;
$yuzde70=$final/100*70;
$toplam=$yuzde30+$yuzde70;

echo "Vize 1 Notu: $vize1<br>";
echo "Vize 2 Notu: $vize2<br>";
echo "Final Notu: $final<br>";
echo "Vize Ortalama: $vize_ortalama<br>";
echo "Vizenin yüzde 30'u: $yuzde30<br>";
echo "Finalin yüzde 70'i: $yuzde70<br>";
echo "Toplam: $toplam<br>";

// koşulları kontrol edip sonucu yazdıralım.
// Şart işlemlerini bir sonraki derste işleyeceğim.

if(($final>=50) && ($toplam>=50)) {
echo "Tebrikler! Dersten geçtiniz!";
} else {
echo "Dersten kaldınız!";
}

?>

Kodda şu ana kadar öğrendiğiniz herşeyi kullanmaya çalıştım. Bu arada bir sonraki derste anlatacağım şart işlemlerine de basit bir giriş yaptım. Bu kod daha basit ve kısa olabilirdi. Ancak amacım sizlere daha önceki derslere de gönderme yapmak ve yazıları pekiştirmekti. Siz bu kodda vize ve final notlarını değiştirin ve sonucu gözlemleyin.

Bu konu o kadar zor bir konu değil. Bu nedenle üzerinde fazla durmadım.

Konuya bazı fonksiyonlar ile devam ediyorum.

Mutlak Değer Fonksiyonu: abs()
Kod:

<?PHP
echo abs(-10);
?>

Anlamı şu şekilde. Eğer matematik dersine öcü gibi bakmadınızsa |-10| =10 ifadesine karşılık gelir. Bir örnek daha;
Kod:

<?PHP
echo abs(10/25-47);
?>

Yuvarlama Fonksiyonları: floor(), ceil(), round()
floor: Bir bölme yada çarpma işleminde çıkan sonucu aşağıya doğru yuvarlar ve öyle gösterir.

ÖRNEK:
Kod:
echo floor(100/26); //Ekrana kaç yazdırır söyleyin bakalım?

ceil(): Bu komut ise floor komutunun tam tersini yapar. Yani bir üste yuvarlar.

ÖRNEK:
Kod:
echo ceil(100/26); //Sizce ekrana bu defa kaç yazacak?

round(): Bir işlemden çıkan ondalıklı sonuçlar; 0,5 ve üzeri bir rakamsa bir üst rakama, eğer 0,5 dahil değilse bir alttaki sayıya yuvarlar. //Kabul tam cümle olmadı Very Happy
Kod:

echo round(15.5);
echo round(15.2);
echo round(15.7);

En büyük ve en küçük Fonksiyonları: max() ve min()

Dizi değişkenlerde (array) kayıtlı bilgilerden en büyük değeri ve en küçük değeri bulmak için kullanırız.
ÖRNEK:
Kod:
$sayilar=array(
a=>50,
b=>120,
c=>42,
d=>1,
e=>51,
f=>17
);
echo “En Büyük Değer:”.max($sayilar);
echo “<br>”;
echo “En Küçük Değer:”.min($sayilar);

Örnekte yer alan array için henüz *YASAK KELİME** etmeyin. İleriki konularda bunu detaylıca anlatacağım.
Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Sormak istediğiniz matematik fonksiyonu olursa sorabilirsiniz. Daha çok varda en çok ben bunları kullanıyorum. Sinüs, consinüs, logaritma,üstsel ifadeler,sayı sistemleri dönüştüren fonksiyonlar.. Bunlara isterseniz yer vereyim.

ÖNEMLİ: PHP ‘de matematiksel işlem yaparken ondalık rakam kullanacağınızda ondalığı ayırmak için nokta (.) işaretini kullanmalısınız. Nokta yerine virgül kullanırsanız hata verecektir. Yani 0.5 doğru yazım şekli, buna rağmen 0,5 hatalı yazım şeklidir.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et
Bu Site Google Adsense ile Gelir Elde Ediyor

Tarih: 2024-04-19, 08:13:26    Mesaj konusu: Forum Arası Reklamlar

Başa dön
emrahkaya

MesajTarih: 2007-07-29, 17:39:25    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ali abi senden iyi öğretmen olurmuş valla :)

arkadaşlar şimdilik bunlar ne işimize yarayacak diyebilirler ama sql derslerine geçtikleri zaman bu kısımları çok kurcalayacaklar buna eminim.

bu yüzden bu dersleri dikkatle öğrenmeleri gereklidir.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder
Aliosman
Teknik Yönetici
Teknik Yönetici

MesajTarih: 2007-07-29, 19:33:47    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bu anlattığım şeyler bu kadar basit konular değil. Ben sizler sıkılmayın diyerek basite indirgemeye çalışıyorum. Konunun karmaşıklığını önlemek içinse yeri geldiğinde atılan diğer mesajlara müdahale ediyorum.

Örneğin matematiksel yada mantıksal işlemler bu kadar basit konular değil. Bunun daha ileri seviyesi de var. Ancak bunların şimdi sırası değil. Herşey zamanla gelişecek.

Eğer SQL ile işlem yapmak, gelişmiş uygulamalar yapmak istiyorsanız bu ilk konuları çok iyi öğrenin. Çünkü eskiye dönüş olmayacak. Eski konulardan bir işlem kod yazacağım zaman yazıp geçecem, ne olduğunu yazmayacam ve sizler neden bu şekilde yazdın diye soracaksınız! Cevap olarak ben de sizi bu ilk konulara göndereceğim.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et
mavisce
Editör
Editör

MesajTarih: 2007-07-30, 14:04:40    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bu konu oldukca zor görünüyor Very Happy bakıyorum okuyorum ama örnek cıkarmak zor geliyor
Başa dön
KISASLI

MesajTarih: 2007-07-30, 14:19:54    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bu konu tam aradıgım şey biraz daha ileride cok işime yarayacak ellerine saglık
Başa dön
Turkekip

MesajTarih: 2007-07-30, 14:23:00    Mesaj konusu: Re: DERS-4: Matematik ve mantık işlemleri Alıntıyla Cevap Gönder

zor olan aslında birşey yok bu fonksiyonlar yuvarlama fonksiyonlarıdır örneğin tek yan hanesi kalan bölme işlemlerinde bu fonksyonlar sayıyı yuvarlamaya yarar örnek verelim

varsayalım veritabanınızda 35 üyeniz var ve üye listesi yaparken her sayfada 10 üye görünsün istiyorsunuz ama limit belirlerken 10 arlı listeleme yapacadız fakat lsteleme yapmak için 35 üyey önce 10 a bölmemiz lazım

35 / 10 = 3.5 olarak cıkaar karşımıza burada 3.5 sayısını döngüye koyamazyız aşağıda size bir örnek kodlama göstereyim

bu dosyayı test.php diye kaydedip localhostunuzda çağırın

Kod:
<?php

$uyeler = array("Aliosman","Turkekip","emrahkaya","mavisce","yeniuye","baskaüye","sonrakiuye","sonuye"); // uyeler diye bir dizi değişken oluşturduk

$toplamuye = count($uyeler); // üyeler dizisindeki toplam üye sayısını aldık

$bolme = $toplamuye / "3";  // toplam üye 7 kişi ama bunu 3 böldüğümüzde ekrana 2.66666666667 gibi bir sonuc verecektir

echo $bolme."<br>"; // sonucu 2.66666666667 olarak görürsünüz

echo floor($bolme)."<br>";  // 2.66666666667 sonucunu aşağıya yuvarlar ve sonucu 2 yapar

echo ceil($bolme)."<br>"; // 2.66666666667 sonucunu yukarıya yuvarlar ve sonucu 3 yapar

echo round($bolme)."<br>"; // 2.66666666667 sonucunu yukarıya yuvarlar ve sonucu 3 yapar

?>
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
emrahkaya

MesajTarih: 2007-08-02, 14:29:59    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ali Osman abi ohalde bişey sorcam sanırım bu başlıkla alakası var.

Diyelimki Biz Üyelerimizi Sitede Sadece userinfo bloğunda değilde başka bir bloktada yayınlamak istersek

Kod:
$who_online_now .= "0$i:&nbsp;<A HREF=\"modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=$session[uname]\">$session[uname]</a><br>\n";

bu satırımı kullanacaz yoksa sadece

$who_online_now bu kodumu?
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder
Aliosman
Teknik Yönetici
Teknik Yönetici

MesajTarih: 2007-08-03, 12:21:17    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

emrahkaya :
Ali Osman abi ohalde bişey sorcam sanırım bu başlıkla alakası var.

Diyelimki Biz Üyelerimizi Sitede Sadece userinfo bloğunda değilde başka bir bloktada yayınlamak istersek

Kod:
$who_online_now .= "0$i:&nbsp;<A HREF=\"modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=$session[uname]\">$session[uname]</a><br>\n";

bu satırımı kullanacaz yoksa sadece

$who_online_now bu kodumu?

Kusura bakma yeni gördüm.

Başka bir blokta kullanmak için o değişkeni yine o blokta kullanman lazım. Yani değişkeni oluşturan komutları o blokta da kullanmalısın. Bir blok içeriği diğer blok içeriğini etkilemez.

Yeni blokta da bu değişkeni oluşturan komutları kullandın diyelim. O zaman yeni blokta

$content .=$who_online_now; şeklinde değişken içeriğini blokta gösterebilirsin.
Başa dön
Bu Site Google Adsense ile Gelir Elde Ediyor

Tarih: 2024-04-19, 08:13:26    Mesaj konusu: Forum Arası Reklamlar

Başa dön
Turkekip

MesajTarih: 2007-08-08, 12:28:24    Mesaj konusu: Re: DERS-4: Matematik ve mantık işlemleri Alıntıyla Cevap Gönder

Aliosman arkadasımızın dediği gibi değişken nerede tanımlanmışsa orada kullanabilirsin

ancak bir değişkeni sitenin genelinde kullanmayı düşünüyorsan bu işlem için biraz daha ileri seviye dersleri Aliosman arkadaşımız yazdığı zaman göreceksinizdir örneğin

bir online uyeler kodlaması yapıp bu kodlamayı her sayfda include edilen bir dosya içine yerleştirmeniz neticesinde

global kullanarak global tanımları herhangi bir local kodlama içine alabilirsiniz

örneğin

Kod:
$who_online_now = 5;

function OnlineUyeler(){

echo $who_online_now;

}

OnlineUyeler();

bu işlememi yaptıgınızda funciton dışında oluşturulan değişkeni function içerisinde çağırmanıza ragmen ekrana yazılmayacakdır

ancak function içinde global kullanıldıgında yan aşağıdaki gibi

Kod:
$who_online_now = 5;

function OnlineUyeler(){

global $who_online_now;

echo $who_online_now;

}

OnlineUyeler();

dediğinizde ekrana 5 rakamını yazacaktır

burada anlatılmaya çalışılan şey değişkenin function dışından tanımlanmış olmasından dolayıdır function dışında tanımlanan değişkenler

global olarak adlandırlabilinir

function içinde tanımlananlarada local değişkenler diyebiliriz

bu noktada fazla kafanızı karıştırmamak adına Aliosman arkadaşımızın zamanla yazacagı derslerde tum cevabları alacıgınızı söyleyebilirim
Başa dön
Veli

MesajTarih: 2007-08-23, 23:04:26    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Mutlak Değer Fonksiyonu: abs() den sonrasını transit geçsem olurmu ? Very Happy

birde şunda hata veriyor bende
Kod:
$sayilar=array(
a=>50,
b=>120,
c=>42,
d=>1,
e=>51,
f=>17
);
echo “En Büyük Değer:”.max($sayilar);
echo “<br>”;
echo “En Küçük Değer:”.min($sayilar);
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger
is-mail

MesajTarih: 2007-08-23, 23:32:30    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kod:

$sayilar=array(
a=>50,
b=>120,
c=>42,
d=>1,
e=>51,
f=>17
);
echo "En Büyük Değer:".max($sayilar);
echo "<br>";
echo "En Küçük Değer:".min($sayilar);

çıktı
En Büyük Değer:120
En Küçük Değer:1
Başa dön
Aliosman
Teknik Yönetici
Teknik Yönetici

MesajTarih: 2007-08-26, 15:03:04    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Matematik fonksiyonları aslında bayağı bir var. Bunların listesini şu şekilde verebilirim.
<pre>
abs() Mutlak değer
acos() yay cosinus
asin() yay sinus
atan() yay tanjant
atan2() İki değişkenin yay teğeti

cos() Cosinus
sin() Sinüs

bindec() İkiliği ondalığa çevir
decbin() Ondalığı ikiliğe çevir
dechex() Ondalığı onaltılığa çevir
decoct() Ondalığı sekizliye çevir
hexdec() Onaltılığı ondalığa çevir
octdec() Sekizliği onluğa çevir

deg2rad() Dereceyi radyana çevir
rad2deg() Radyanı dereceye çevir

ceil() Yukarı yuvarla
floor() aşağı yuvarla

log() Doğal logaritma
pi() pi sayısını verir.
pow() Bir sayının üstü.
rand() Rastgele sayı üret
</pre>

Bunlar benim aklımda bulunan ve sık kullandığım bir liste. Kullanımı konusunda php.net sitesine bakabilirsiniz.
Başa dön
Aliosman
Teknik Yönetici
Teknik Yönetici

MesajTarih: 2008-06-16, 14:07:33    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar size hatırlatmakta fayda var. Tarihleri doğrudan doğruya çıkaramazsınız. Şöyle ki;

Kod:

$sontarih="2008-06-15";
 $ilktarih="2008-05-15";
 echo $sontarih-$ilktarih;

31 sonucunu beklerken 0 gösterecektir Very Happy Yada şöyle yazsak;

Kod:

$sontarih="20080615";
 $ilktarih="20080515";
 echo $sontarih-$ilktarih;

sonuc 100 gösterecektir. Tarih çıkartma ve gün sayısına ulaşmak için önce tarihleri saniye formatına çevirmelisiniz. Saniyeleri çıkardıktan sonra gün sayısını elde edebilirsiniz. Bakın şöyle bir örnek yazayım;

Kod:

$bugun=getdate();
 echo "<pre>";
 print_r($bugun);
 echo "</pre>";

Karşımıza ne çıkaracak?

Array
(
[seconds] => 24
[minutes] => 50
[hours] => 13
[mday] => 16
[wday] => 1
[mon] => 6
[year] => 2008
[yday] => 167
[weekday] => Monday
[month] => June
[0] => 1213613424
)

böyle bir ekran çıkacak. Tarihler arasındaki gün farkı için bize lazım olan [0] => 1213613424 değeridir. O zaman tarihleri çıkarmak için şöyle bir yol izliyoz.

Şimdi şöyle yapıyorum.

Kod:

$bugun=mktime(0,0,0,6,15,2008);
 $dun=mktime(0,0,0,5,15,2008);

$sonuc=$bugun-$dun;
 echo $sonuc;

Sonuç ne çıkıyor Very Happy

Yine gün sayısını vermedi. Saniye cinsinden farkı verdi. Şimdi bu saniyeyi güne çevirelim. Güne çevirmek için $sonuc değişkenine bir bölme işlemi ekliyoruz. Eğer saniyeyi 60 * 60 * 24 değerine bölersek bize gün sayısını verir. Kodumuzu aşağıda tamamlıyorum.

Kod:

$bugun=mktime(0,0,0,6,15,2008);
 $dun=mktime(0,0,0,4,15,2008);

$sonuc=$bugun-$dun/(60 * 60 * 24);

echo $sonuc;

Burada kullandığım mktime yazımı şu şekildedir;

mktime(saat,dakika,saniye,ay,gun,yıl,is_dst);

is_dst üstünde hiç durmaya gerek yok. PHP5 ile kalktı. Genelde yerine 0 yazılır.
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> PHP -> PHP Dersleri Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız