Anasayfa FORUMLAR Üye Girişi Dosyalar Dersler İpuçları Yardımcı Araçlar Hakkımızda
KİMLER BAĞLI
Toplam Üye: 32638
Aktif Üye: 0
Aktif Ziyaretçi: 663
Üye Adı
Şifre
Beni Hatırla
          Yeni Üye KayıtYeni Üye Kayıt
          Şifremi UnuttumŞifremi Unuttum
FORUMLAR
 nuke için sağ tarafta kay..
(23737 okuma, 13 yanıt)
 php hata yardım lüffen..
(9463 okuma, 2 yanıt)
 Virüs..
(7311 okuma, 1 yanıt)
 php-nuke Den Kayıp Yapmad..
(25994 okuma, 18 yanıt)
 Yeni 1 Tema yükledim böyL..
(9951 okuma, 5 yanıt)
 Türkçe KArakter Hatası :S..
(11575 okuma, 7 yanıt)
 Bir modülün admin file'ın..
(5517 okuma, 1 yanıt)
 Herhangi Bir Site Hostund..
(6564 okuma, 2 yanıt)
 sql hata veriyor..
(4922 okuma, 0 yanıt)
(6044 okuma, 1 yanıt)
 Konu başlıkları boyutu..
(5500 okuma, 1 yanıt)
 Resimli Menü Block Sorunu..
(13238 okuma, 9 yanıt)
 Üye kayıt olurken boşluk..
(11940 okuma, 9 yanıt)
 Aynı mysql'u kullanan bir..
(12168 okuma, 8 yanıt)
 video stream için bi iste..
(5078 okuma, 0 yanıt)
 siir bölümünde ilginc bir..
(5239 okuma, 1 yanıt)
 facebook hayranı ol blogu..
(14315 okuma, 7 yanıt)
 facebook'ta rss..
(4948 okuma, 1 yanıt)
 Center Block Sorunu..
(6966 okuma, 3 yanıt)
 Forum Yedeği Yardım..
(6338 okuma, 2 yanıt)
 Resim Göstermeme Sorunu..
(6387 okuma, 2 yanıt)
 Flashchat kaldırma..
(5566 okuma, 1 yanıt)
 Dergi tasarım..
(4541 okuma, 0 yanıt)
 Forum konusuna resim ekle..
(5887 okuma, 1 yanıt)
 html destek-yardım..
(9819 okuma, 7 yanıt)
 Temayı Sola Dayayıp, Dara..
(10877 okuma, 8 yanıt)
 Amanav Manşet Haber Yorum..
(15731 okuma, 15 yanıt)
 Haber resmi çok büyük çık..
(9836 okuma, 6 yanıt)
 Ip ve Domain Girişi..
(4516 okuma, 0 yanıt)
 Üye olurken noktalama isa..
(5967 okuma, 2 yanıt)
 Site ana sayfası çok geç ..
(5589 okuma, 1 yanıt)
 merhabalar..
(4852 okuma, 1 yanıt)
 emlak sitesi hakkında..
(10695 okuma, 7 yanıt)
 DinleTr Scriptinin Hatası..
(5959 okuma, 2 yanıt)
 Şeritli resimler Bloğu..
(9743 okuma, 7 yanıt)
 facebook duvar yazısı..
(5194 okuma, 1 yanıt)
 Radyo İstek Bölümü..
(12193 okuma, 11 yanıt)
 Php-Nuke 8.1 Kurulum Soru..
(7904 okuma, 5 yanıt)
 üye olunca aktifleştirme ..
(11897 okuma, 12 yanıt)
 php nuke tema..
(5243 okuma, 2 yanıt)
 bos sayfa nasil olusturur..
(7431 okuma, 4 yanıt)
 Resim Galersi Ve Ziyaretç..
(8146 okuma, 5 yanıt)
 DinleTr Scripti artık çal..
(9754 okuma, 7 yanıt)
 Phpnuke etiket sistemi...
(20755 okuma, 20 yanıt)
 tree menu..
(6843 okuma, 3 yanıt)
 sitem üye girişlerini kab..
(10751 okuma, 9 yanıt)
 Windows Hostta Nuke Sitey..
(6456 okuma, 3 yanıt)
 Pm Gönderiminde Sorun..
(4450 okuma, 1 yanıt)
 üyeyi sildim forumda izi ..
(6758 okuma, 3 yanıt)
 Üyeler arasi e-mail gönde..
(4295 okuma, 0 yanıt)
Netopsiyon Online: Forums
Netopsiyon Online :: Başlık görüntüleniyor - theme header.php ye flash eklemek
 AramaArama   RütbelerRütbeliler   ProfilProfil   GirişGiriş 

theme header.php ye flash eklemek

Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> Php-Nuke -> Php Nuke Sorunlarınız
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
hulyamm

MesajTarih: 2008-12-15, 13:45:16    Mesaj konusu: theme header.php ye flash eklemek Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaslar haedar.php ye bi turlu flash ekleyemedim tum basliklari okudum ama bu temaya bi turlu ekleyemedim
header.php asagidaki linkte yardimci olursaniz sevinirim

En son hulyamm tarafından 2008-12-15, 14:20:23 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Bu Site Google Adsense ile Gelir Elde Ediyor

Tarih: 2024-03-28, 17:12:15    Mesaj konusu: Forum Arası Reklamlar

Başa dön
keko62

MesajTarih: 2008-12-15, 14:16:09    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Merhaba öncelikle Temanızdaki her hangi bir resim dosyası, banner, vb… gibi temanın orjinalinde gelen resim dosyasının yerine flash formatında hazırladığın bir swf dosyasını nasıl koyacağınızı basit bir dille anlatmaya çalışacağım. Bu konuda gelen soruların yoğunluğu üzerine böyle bir anlatımı uygun gördüm umarım size faydalı olabilecektir. Aslında bu tip işlemler çok basit ve hızlı bir şekilde yapabileceğiniz işlemlerdir, ancak özellikle yeni joomlacılar veya web tasarım konusunda bir temeli olmayan arkadaşların zorlanması da doğaldır. Zaten bu hazırladığımız anlatımda bu yöndeki olan arkadaşlarımız içinidir
Şimdi, bu işlemi basit bir şekilde yapabilmek adına gelişmiş bir web tasarım programı olan Macromedia Dreamweaver kullanacağız ve bu şekilde anlatımımızı yapacağız, sözü bir kenara bırakıp hemen işimize başlayalım. Önce değiştirmek istediğiniz temanın index.php dosyasını temanın klasöründen bulup açalım. Biz örneğimizde joomlanın ilk kurulumunda varsayılan olarak gelen ve aktif tema olan “rhuk_solarflare_ii” teması üzerinde bu işlemi yapacağım.
Temamızın index.php dosyasını açalım ve değiştirmek istediğimiz yeri tespit edelim

Yukarıda temamızın index.php sini görüyorsunuz eğer hem kod hemde temanın görünümünü açmak isterseniz dreamweaver üst menüsünde gördüğünüz gibi “split” butonuna bamanız yeterlidir. Üst pencerede değiştirmek istediğimiz resmin kodlarını görüyorsunuz, alttada resmimizi… Zaten değiştirmek istediğiniz resme tıkladığınızda üst pencerede kodlar seçili hale gelecektir. İşte bunun yerine biz aynı ebatlarda bir swf dosyası koyacağız. Aynı ölçülerde diyorum çünkü temanızda o resmin tanımlandığı alan temanıza en uygun halde olduğundan bunu değiştirmek temanın görünümünü bozabilir. İşte biz bu kodları oradan silmemiz ve yerine koymak istediğimiz kodları koymalıyız ancak daha anlaşılır olması için ben resim dosyasını silmeden hemen yanına swf dosyasını koyacağım ve en son kaldırmak istediğimiz resmi sileceğim ki daha anlaşılır olsun. Şimdi sileceğimiz kodu yani resmi tıklayın ve kodların otomatik olarak seçildiğini görün. Resmin üzerindeyken klavyenizin sağ ok tuşuna basın ve ekranda görülen resmin hemen yanına geçelim ve buraya bilgisayarımızda kayıtlı olan flash dosyasını ekleyelim

Resimde de gördüğünüz gibi Insert=Media=Flash menü öğelerine tıklayarak ekleyeceğimiz swf dosyasını bulalım.

Örneğimizde bizim swf flash dosyamız “sc_header” olacak bunu seçip “ok” diyoruz ve içe aktarıyoruz. Karşınıza alttaki gibi bir pencere gelebilir bunu “Cancel” diyerek geçiyoruz

Ve karşımıza alt resimde gördüğünüz gibi swf dosyamız içe aktarılmış ve istediğimiz yere gelmiş görünüyor. Ancak burada bilinmesi gereken noktayı ve bu eklediğimiz swf dosyasının sorunsuz olarak sunucu üzerinde görüntülenebilinmesi için değişiklik yapacağımız küçük bir nokta var, şimdi ona bakalım.

Üst resimdeki kod penceresinde flash dosyamızın yoluna dikkat ederseniz olması gerektiği gibi gelmiyor, yani bu şekilde bilgisayarda çalışır ama sunucuya attığımızda bu yollar geçersiz olacağından (Kod satırı 102. Satırda görülen gibi) swf dosyamız görüntülenemeyecektir. Ayrıca yüklediğimiz swf dosyası değiştirmek istediğimiz resim dosyasından ebat olarak çok büyük bunuda ayarlamalıyız ancak önemli olan o kodu doğru şekle sokmak… Bunu yapmamız için kod penceresinin altında gözüken flash dosyamıza bir tık koyalım ve daha sonra dreamweaver properties alanından resmin flashın adresini değiştirelim, bunun için alt resme bakabilirsiniz.

Resmin en altında gördüğünüz ve seçili olan alana şimdi olması gereken dosya yolunu yazacağız. Bu yol tüm temaların kullandığı ve joomlanın standart yoludur, o alana yazılacak kod

Alıntı:
<php>sc_header.swf

İşte bu kodu o alana yapıştırın, tabi sonundaki dosya adınızı kendinizinkiyle değiştirmeyi unutmayın. Bu şekilde temanızı sunucuya atıp joomlaya kurduğunuzda swf dosyasınında o temanızın klasörünün içinde olması, oraya atılması gerekiyor, aslında küçük bir değişiklikle temanın xml’ine ekleyeceğiniz kodla bu işlemi otomatik yapar ama konuyu dağıtmamak adına bunu geçiyorum. Buraya kadar işlemlerimizi düzgünce yapmışsak temanıza doğru bir biçimde bir swf flash dosyasını tanımlamış olursunuz ve aşağıda bizim örneğimizde kodlar alt resimdeki gibi gözükür artık yapmanız gereken o silmediğimiz image dosyasındaki boyutların aynısını eklediğimiz flash dosyasını kodların içinden boyutlandıralım.

[Gördüğünüz gibi iki yerde değiştirilmesi gereken boyutlar var birisi en yukarıda birisi de en aşağıda. Şimdi gerekenleri yapmışsanız artık silmediğimiz o resim dosyasını kaldıralım.

/b]

[b]Bunu yağmak için üst resimde gördüğünüz gibi flash dosyamızın yanındaki resme bir tık koyup farenizin sağ tuşuna tıklayarak açılan menüden “kes” demek. Artık flash dosyamız resmin yerini aldı tabi biz boyutlandırmadık flash dosyasını çünkü siz bu işlemi zaten yapmış olacaksınız. Değiştireceğiniz resmin boyutlarında hazırladığınız flash olacağından sizin boyutlandırmanıza da gerek kalmayacak sadece benim anlattığım ve anlatımda kullandığım swf dosyası büyük olduğundan açıklamak durumunda kaldım. Alt resimde gördüğünüz gibi artık resmin yerini flash dosyamız aldı

Bu anlatım genel bir anlatım olduğundan sizin kafanızdakileri yansıtmıyor olabilir ancak bu anlatımla sadece olayın mantığını göstermek adına hazırlanmıştır. Amatörlüğümüzden dolayı da özür dileriz. Ancak bizim hazırladığımız her şey hemen hemen daha bu işleri hiç bilmeyen arkadaşlara yöneliktir, bilen insana bunlar çok sıradan gelecektir ancak bilmeyen için büyük bir kaynak durumundadır simdiden kolay gelsin
Başa dön
hulyamm

MesajTarih: 2008-12-15, 14:20:42    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

cok tsk oldu
Başa dön
keko62

MesajTarih: 2008-12-15, 21:02:41    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

önemli deil ben tsk ettim
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> Php-Nuke -> Php Nuke Sorunlarınız Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız