Anasayfa FORUMLAR Üye Girişi Dosyalar Dersler İpuçları Yardımcı Araçlar Hakkımızda
KİMLER BAĞLI
Toplam Üye: 32638
Aktif Üye: 0
Aktif Ziyaretçi: 490
Üye Adı
Şifre
Beni Hatırla
          Yeni Üye KayıtYeni Üye Kayıt
          Şifremi UnuttumŞifremi Unuttum
FORUMLAR
 Pardus 2008..
(6183 okuma, 1 yanıt)
 Ubuntu 8.04..
(5030 okuma, 0 yanıt)
 Pardus 2007.3..
(6358 okuma, 2 yanıt)
 PcLinuxOs..
(4994 okuma, 0 yanıt)
 Pardus 2007 RC (Sürüm Ada..
(5728 okuma, 0 yanıt)
 Pardus ATA..
(7331 okuma, 3 yanıt)
 Truva Linux 1.0 downloada..
(5134 okuma, 0 yanıt)
 Pardus 2007, ikinci beta ..
(5005 okuma, 0 yanıt)
 Ubuntu 6.10 Duyuruldu.....
(5309 okuma, 0 yanıt)
 Fedora Core 6 çıkışı 17 E..
(5230 okuma, 0 yanıt)
 Pardus-1.1-Alpha3..
(5078 okuma, 0 yanıt)
 KDE.org yenilendi..
(4761 okuma, 0 yanıt)
 Flux Ubuntu..
(4921 okuma, 0 yanıt)
 İyi ki Doğdun openSUSE!..
(4748 okuma, 0 yanıt)
 Ubuntu'dan yeni sürümler..
(5250 okuma, 0 yanıt)
 Half Ware..
(5403 okuma, 1 yanıt)
 Pardus 1.1-Alpha2..
(4383 okuma, 0 yanıt)
 NTFS ve Linux...
(5158 okuma, 0 yanıt)
 Ubuntu 6.06 çıktı..
(11673 okuma, 9 yanıt)
 OpenSUSE Linux 10.1..
(4765 okuma, 0 yanıt)
 Truva Linux 1.0 RC2 downl..
(4685 okuma, 0 yanıt)
 Fedora Core 5 cıktı..
(8609 okuma, 5 yanıt)
 Slax LINUX ve kurulum..
(10765 okuma, 5 yanıt)
 Pardus..
(11641 okuma, 8 yanıt)
 suse linux 10,0..
(5068 okuma, 0 yanıt)
 Pardus 1.o yüklenebilen s..
(6302 okuma, 1 yanıt)
 Bayanlar ve baylar işte k..
(15434 okuma, 12 yanıt)
 Truva Linux 1.0 RC!..
(4953 okuma, 0 yanıt)
 Cd Temini kampanyası..
(7726 okuma, 3 yanıt)
 Hangi dağıtım bana göre..
(8613 okuma, 5 yanıt)
 Mandriva-Free-2006 DVD IS..
(4910 okuma, 0 yanıt)
 Ubuntu Server 5.1..
(4885 okuma, 0 yanıt)
 Dağıtımlar ekran görüntül..
(4889 okuma, 0 yanıt)
 Truva..
(7708 okuma, 2 yanıt)
 Linux SuSE Professional 9..
(11461 okuma, 7 yanıt)
 Dağıtımlar Hakkında..
(5328 okuma, 0 yanıt)
 Turkix..
(4739 okuma, 0 yanıt)
Netopsiyon Online: Forums
Netopsiyon Online :: Başlık görüntüleniyor - Slax LINUX ve kurulum
 AramaArama   RütbelerRütbeliler   ProfilProfil   GirişGiriş 

Slax LINUX ve kurulum

Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> Linux Sürümleri
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Tunca

MesajTarih: 2006-02-13, 23:14:47    Mesaj konusu: Slax LINUX ve kurulum Alıntıyla Cevap Gönder

Slax ve diğer "küçük" dağıtımlar USB'den Kullanmak

Slax ve benzeri ufak dağıtımları USB ile kullanabilirsiniz. Yapılması gereken USB diski -tercihen 256MB- dosya sistemi oluşturup gereken dosyaları kopyalamaktır. USB ciharlardan açılacak ve çalışan sistemlerde dosya sistemi olarak Unification File System veya daha yaygın olarak bilinen adıyla Unionfile System kullanılır.

İlk olarak elinizde bir Slax ISO ve kernel.org'dan edineceğiniz syslinux gereklidir. Syslinux ile dosya sistemi açılabilir -boot- hale getireceğiz.

İlk olarak yapmnaız gereken ISO dosyasının içeriğini kullanacağımız içiin bir ISO dosyasını bir dizin altına bağlayarak kullanmak olacak. Burada ISO dosyasını bağladığım dizin ISO2USB dizini. Bu dizini siz farklı bir isimle oluşturabilirsiniz.

mount -o loop slax_iso_dosyası.iso /ISO2USB

Ardından USB diskiniz takıp bağlayın. Benim sistemimde USB disk sda olarak mnt dizini altına bağlanıyor.

mount -t vfat /dev/sda /mnt/sda/

İzleyen adımda ise ISO içinde yer alan dosyaları USB diske kopyalayacağız. Dizin yapsını aynen korumak için de aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

cp -ra /ISO2USB/* /mnt/sda

Burada boot dizinine bazı dosyaları kopyalamak gerekcektir. Eğer dosyalar bire bir kopyalandıysanız sorun olmayacaktır ama genede kontrol etmeniz uygun olur.

Önce USB diskteki boot dizini kontol edelim.

cd /mnt/sda/boot/

içine iki dosyayı kopyalamamız gerekcek eğer yoksa. :)

cp vmlinuz /mnt/sda
cp initrd.gz /mnt/sda

son olarak syslinux ile USB boot edebilir hale getirelim.

syslinux -s /dev/sda

Artık USB disk ile sistemi boot edebilirsiniz. Bu yöntem ile diğer ufak dağıtımları da USB diskler ile kulanabilirsiniz.

--------------------------------------------------------------------------------

syslinux edinmek için

http://www.kernel.org/pub/linux/utils/boot/syslinux

Makale için Gökşin "Kandalf" AKDENİZ'e teşekkürler
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger
Bu Site Google Adsense ile Gelir Elde Ediyor

Tarih: 2024-03-19, 14:02:10    Mesaj konusu: Forum Arası Reklamlar

Başa dön
face1tr

MesajTarih: 2006-03-06, 14:32:41    Mesaj konusu: Re: Slax LINUX ve kurulum Alıntıyla Cevap Gönder

Okuldaki bilgisayarlarda deep freeze bulunması ve makinayı her açışımızda msn mesenger..vb yazılımları tekrar tekrar yüklemek zorunda kalmamız arkadaşları bilmem ama beni canımdan bezdirdi. Bu duruma son vermek adına telefonumda kullandığım ve istendiği zaman bir usb belleğe dönüşebilen 1gb sd kartıma www.slax.org adresinden çekmeye başladığım slax popcorn linux kurmaya niyetlendim. Böylece firefox ve çok değerli onsuz bişe yapamadığım sık kullanılanlarım ve msn messenger işimi görecek gaim her daim yanımda olacak; dier artılarını saymıyorum bile... Sonuçta yanımda bir işletim sistemi taşımış olacağım..

Ancak bazı endişelerim var. kartın içinde telefona kurduğum programlar ve telefonun oluşturduğu klasörler falan var.. ben bu karta seyyar linux kurduğumda windows mobile 2002 ile çalışan telefonum ne tepki verir ?!? slax-popcorn-5.0.6 iso dosyasını indirdim ve cd ye yazdım. kuruluma geçmeden önce size danışmak istedim.. Çünkü kartı asıl telefonumda kullanıyorum, linux kurmak kartın telefondaki dosyalarına bir zarar verecekse yada engel olacaksa bu işe girmenin bi anlamı yok..

linux konusunda deneyimsizim, ilk linux deneyimim bundan 2 ay kadar önce pardus 1.0 ile başladı.. bi YARDIM, bi öneri yada bişe olmaz kur gitsin deyin içimi rahatlatın.. ne biliym.. ?!?!?! yukarda yazdıklarınızdan bişe anlamadığımı linux konsol 'da root nedir, nası root yetkileri alınır gibi kavramları yeni öğrenmeye başlayaan biri olarak sizlerden YARDIM istiyorum.

PC WORLD bu ayki sayısında (sayfa 166) usb belleğe slax kurulumu ile ilgili şöyle yazmış( ben kısaca özetliyorum) :
iso dosyasını cd ye yazın pc ye takıp başlatın ve usb belleğinizi taktıktan sonra slax installer 'i çalıştırın yazıyor.. açılacak olan pencerede kurulum yolunu usb bellek olarak gösterdiğinizde kurulum gerçekleşecektir..
yani siz yukarda ne anlatmışsınız onlar ne demiş, açıkcası bu forum sayfasını okuduğumda kafam allak bullak oldu..

??
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
face1tr

MesajTarih: 2006-03-06, 14:38:21    Mesaj konusu: Re: Slax LINUX ve kurulum Alıntıyla Cevap Gönder

İşte normalde telefonumda hafıza kartı olarak kullandığım ancak istendiğinde usb portuna takılarak bir usb bellekten farksız çalışan SD kartım:

Başa dön
UnS

MesajTarih: 2006-03-06, 15:00:46    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

face1tr :
İşte normalde telefonumda hafıza kartı olarak kullandığım ancak istendiğinde usb portuna takılarak bir usb bellekten farksız çalışan SD kartım:

konuylada çok alakalı
Başa dön
Tunca

MesajTarih: 2006-03-06, 21:10:21    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Selam
USB Diskte sadece SLAX Linux dosyaları olması gerekli

Yazıda herşey detaylıca anlatılmış

Kolay gelsin..
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger
face1tr

MesajTarih: 2006-03-07, 04:31:30    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

o zaman bu iş şimdilik yattı ancak tel dosyalarının yedeğini alıp uygun bir zamanda deneyecem bu işi...
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> Linux Sürümleri Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız