Anasayfa FORUMLAR Üye Girişi Dosyalar Dersler İpuçları Yardımcı Araçlar Hakkımızda
KİMLER BAĞLI
Toplam Üye: 32638
Aktif Üye: 0
Aktif Ziyaretçi: 839
Üye Adı
Şifre
Beni Hatırla
          Yeni Üye KayıtYeni Üye Kayıt
          Şifremi UnuttumŞifremi Unuttum
FORUMLAR
 weadam host kullanan varm..
(5881 okuma, 2 yanıt)
 Ubuntumuzu web sunucusu y..
(5237 okuma, 1 yanıt)
 Anti-Vista kampayası büyü..
(13365 okuma, 13 yanıt)
 OpenOffice.org 3.0 yayıml..
(5637 okuma, 3 yanıt)
 bandwidth..
(5550 okuma, 2 yanıt)
 Sizce Go Daddy den Linux ..
(6952 okuma, 3 yanıt)
 Linux ve Radyo hosting..
(5878 okuma, 2 yanıt)
 Php Hatası - Linux Server..
(5616 okuma, 1 yanıt)
 roottan program çalıştırm..
(4357 okuma, 0 yanıt)
 Linux Fedora Core 6 Kurdu..
(6736 okuma, 2 yanıt)
 Türkçe Ubuntu Rehberi..
(4903 okuma, 0 yanıt)
 Wget Kullanımı (Wget Komu..
(4916 okuma, 0 yanıt)
 Enixma 3. Sayısı hazır...
(4868 okuma, 0 yanıt)
 LINUX vs Windows ya da??..
(5956 okuma, 1 yanıt)
 Herşey bizim için.....
(15050 okuma, 15 yanıt)
 slm arkadaşlar yardım ede..
(5443 okuma, 1 yanıt)
 Enixma 2. Sayısı Çıktı..
(4853 okuma, 0 yanıt)
 windows serverda chmod de..
(9463 okuma, 7 yanıt)
 Linux'ta Türkçe Problemin..
(7717 okuma, 3 yanıt)
 Varan 3 Kamuda özgür yazı..
(4875 okuma, 0 yanıt)
 slm arkadaşlar..
(5277 okuma, 1 yanıt)
 Enixma 1. Sayı çıktı..
(4415 okuma, 0 yanıt)
 Google Linux Kullanıyor..
(9728 okuma, 7 yanıt)
 LINUX'mu İksPE'mi ?..
(19776 okuma, 24 yanıt)
 Resmi Ubuntu Kitabı..
(4863 okuma, 0 yanıt)
 Windows kullanıcılarına d..
(4375 okuma, 0 yanıt)
 Varan 2..
(4647 okuma, 0 yanıt)
 Intel Ekran Kartı Sürücül..
(4479 okuma, 0 yanıt)
 Varan 1..
(4446 okuma, 0 yanıt)
 2006 Desktop Linux Survey..
(4695 okuma, 0 yanıt)
 LINUX ve Osmanlıca..
(5226 okuma, 1 yanıt)
 GRUB hata veriyor PC açıl..
(5029 okuma, 0 yanıt)
 Linux Siteleri Geniş List..
(9605 okuma, 5 yanıt)
 Sistemin Güncellenmesi..
(4595 okuma, 0 yanıt)
 Sistemin Yedeklenmesi..
(4746 okuma, 0 yanıt)
 Linux Sistem Yönetimi..
(4574 okuma, 0 yanıt)
 Dosya ve Dizin Yapısı..
(4434 okuma, 0 yanıt)
 Linux Komut Yapısı..
(4435 okuma, 0 yanıt)
 Bilgisayarin Linux ile Aç..
(4609 okuma, 0 yanıt)
 Sabit Disk Üzerinde Linux..
(4613 okuma, 0 yanıt)
 Türkiye'de ve Dünyada Lin..
(4544 okuma, 0 yanıt)
 Linux ve Diğer İşletim Si..
(4296 okuma, 0 yanıt)
 Linux'un Kullanım Amaçlar..
(4768 okuma, 0 yanıt)
 Linux Nedir ?..
(7839 okuma, 3 yanıt)
 Fedora core 5 den Windows..
(5868 okuma, 2 yanıt)
 1607: Unable to Install I..
(6292 okuma, 1 yanıt)
 Linux yedek alma..
(5784 okuma, 1 yanıt)
 Sıfırdan bir linux kurulu..
(6054 okuma, 1 yanıt)
 Açılış disketi oluşturma..
(5268 okuma, 0 yanıt)
 spreadKDE.org Duyuruldu!..
(4830 okuma, 0 yanıt)
Netopsiyon Online: Forums
Netopsiyon Online :: Başlık görüntüleniyor - Sabit Disk Üzerinde Linux İçin Yer Açmak
 AramaArama   RütbelerRütbeliler   ProfilProfil   GirişGiriş 

Sabit Disk Üzerinde Linux İçin Yer Açmak

Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> Linux Genel
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Tunca

MesajTarih: 2006-06-09, 19:52:34    Mesaj konusu: Sabit Disk Üzerinde Linux İçin Yer Açmak Alıntıyla Cevap Gönder

Linux işletim sistemini yüklemek için sabit diskiniz üzerinde Linux için bir miktar yer ayırmak zorundasınız. Herhangi bir sabit disk bir işletim sisteminde kullanılabilmesi için ilk olarak bölümlere (partition) ayrılır. Daha sonra bu bölümler işletim sistemine uygun şekilde formatlanır. Linux işletim sistemi kendi disk formatını (ext2) kullanır. En yüksek verimi sabit disk üzerinde, kendi bölümünde, kendi disk formatı altında çalıştığı zaman verebilir. Eğer ayrı bir bölümlendirme yapılamıyorsa, tavsiye edilmese bile MS-DOS formatlı bir disk üzerinde de Linux kurulabilir (UMSDOS) ancak bu sistemin performansı diğerine göre oldukça düşük olacaktır. Bu dökümanın geriye kalan tüm kısımlarında bilgisayarınıza Linux yüklemek için sabit disk üzerinde Linux'a özgü bir bölüm ayrılacağı ve bu bölüme yükleneceği kabul edilecektir. MS-DOS formatlı bir disk hiyerarşisi altına Linux kurmak için UMSDOS-HOWTO dökümanından yararlanabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızı bir süredir kullanıyorsanız, büyük bir ihtimalle sabit diskinizin tümünü kullandığınız işletim sistemi için ayrımış durumdasınızdır. MS-DOS kullanıyorsanız diskiniz bir (sadece C:) veya birden fazla (C: D: ..) bölüme ayrılmış durumda olabilir. MS-DOS altında bir disk üzerinde en fazla 4 temel bölüm olabilir (primary partition). Eğer daha fazla bölüme ihtiyaç varsa temel bölümlerden biri genişletilmiş bir bölüm olarak ayrılır (extended partition) ve bu bölüm üzerinde mantıksal bölümler ayrılır (logical partitions).

Bilgisayarınızda birden fazla bölüm varsa bir bölümü boşaltıp bu bölümü Linux için ayırabilirsiniz. Eğer tek bölümünüz varsa, veya mevcut bölümlerinizden birini tümüyle harcamak istemiyorsanız diskinizi yeniden bölümlemeniz gerekecektir. Klasik olarak bu durumda bölmek istediğiniz bölümdeki yazılımların yedeğini almanız, daha sonra MS-DOS altında fdisk yazılımı YARDIMı ile sözkonusu bölümü silmeniz, yeni boyutu ile yeniden yaratmanız, bu bölümü format komutu ile formatlamanız ve yedeğini aldığınız yazılımları yeniden yerleştirmeniz gerekecektir (Çok iş :) )

Bazı yazılımlar mevcut bölümünüzü iki parçaya ayırabilirler. Örnek olarak fips bu amaçla kullanılan bir yazılımdır. (Diskiniz üzerinde işlem yapan her yazılım az da olsa disk üzerindeki bilgilere zarar verme riski taşır. Bu tür yazılımlar ile çalışmadan önce önemli olduğunu düşündüğünüz bilgilerin yedeğini almaya özen gösterin). fips, defrag programı kullanıldıktan sonra bölümünüzü sizin belirleyeceğiniz boyutlarda iki bölüme ayırabilir.

Eğer bilgisayaranızı yeni alıyorsanız veya yeni bir disk alıyorsanız, bu diskin tamamını veya bir bölümünü Linux için kullanabilirsiniz. Bu amaçla diskinizde sadece Linux kullanmak istemediğiniz bölümleri ayırmanız (ve gerisini boş bırakmanız) yeterlidir. Linux bölümlerinin Linux altından formatlanması gerekecektir.

Linux sabit disk üzerinde bir bölümden fazlasını kullanabilir. Özel olarak normal dosyaların yazılmadığı, hafıza gereken işler sırasında geçici bir alan olması amacıyla Linux bir takas alanına (swap space) ihtiyaç duyar. Bu takas alanı için en verimlisi sadece takas işlemi için ayrılmış küçük bir disk bölümü yaratmaktır.

Yoğun olarak Linux kullanan yerler için standart olarak dağıtımdan gelen işletim sistemini ayrı bir bölüme yüklemeleri kullanıcı alanları (/home) ve sonradan yüklenen yazılımlar (/usr/local) için ayrı bir alan ayırmaları tavsiye edilebilir. Bu sayede, işletim sistemi güncellemek son derece kolaylaşır, yeni işletim sistemi yüklerken sadece işletim sisteminin bulunduğu bölüm üzerinde işlem yapılır ve bu sayede kullanıcı alanlarının veya sonradan (dağıtım dışı) yüklenen yazılımların zarar görmeleri engellenebilir.

Her bir bölüm için ne kadar yer ayrılacağı hakkında çok şey yazılmıştır. Ne var ki yazılanların birçoğu sabit disklerin nadiren 200 Mbyte sınırını geçtiği günlerden kalmaktadır. Linux'un kaplayacağı alan, hangi paketleri kullanacağınıza çok bağlıdır. Kabaca her disketin 2-3 Mbyte arasında yer kaplayacağını düşünerek, yüklemek istediğiniz disketleri hesaplayarak kaba bir tablo çıkarabilirsiniz. Tecrübeli bir Linux kullanıcısı hangi yazılımları kullanıp hangilerini kullanmadığını daha iyi belirleyebilecek durumda olacaktır. Dolayısı ile yeni bir kullanıcı ortalama olarak 200 - 300 Mbyte kadar bir yer ayırmak isteyecektir. Bu, günümüzün disk kapasiteleri düşünülünce o kadar büyük bir alan değildir.

Takas alanı konusunda da çok şey yazılmıştır. Birçok kaynak takas bölümü için ayrılması gereken alanının gerçek hafızanın 2 katının biraz fazlası olarak kabul etmektedir. Pratikte 10-60 Mbyte arasında bir alan fazlasıyla yeterli kalmaktadır. Ancak takas bölmeleri 128 megabaytdan daha büyük olamaz. Eğer 128 megabaytdan daha büyük takas alanı gerekiyorsa birden fazla takas bölmesi yaratmalısınız. Toplam 16 tane takas bölmeniz olabilir.

Takas alanı kullanırken, bir seferde daha fazla uygulama çalışmanızı sağlayacak şekilde Linux kullanılmayan sayfaları hafızadan diske taşır. Ancak, takas işlemi genelde yavaş olduğundan gerçek fiziksel hafızanın yerini dolduramaz. Ama çok fazla hafıza isteyen uygulamalar (X Window System gibi) eğer yeteri kadar fiziksel hafızanız yoksa takas alanına bel bağlar.

Tercih olarak, 1.2 Gbyte'lık bir disk üzerinde,

Linux nedir denemek isteyen bir kişi için

Bölüm 1: DOS 1000 Mbyte
Bölüm 2: Linux 180-200 Mbyte
Bölüm 3: Linux 'swap' bölümü 10-20 Mbyte

İşinde arada sırada Linux kullanan birisi için

Bölüm 1: DOS 400 Mbyte
Bölüm 2: Linux 400 Mbyte
Bölüm 3: Linux takas bölümü 32 Mbyte
Bölüm 4: DOS (DOS altında D: olarak gözükecek) 400 Mbyte

İnternet üzerinde sadece Linux kullanılan bir bilgisayar için

Bölüm 1: Linux 100 Mbyte
Bölüm 2: Linux takas bölümü 60 Mbyte
Bölüm 3: Linux /usr 400 Mbyte
Bölüm 4: Linux /home 600 Mbyte
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger
Bu Site Google Adsense ile Gelir Elde Ediyor

Tarih: 2024-03-29, 07:11:36    Mesaj konusu: Forum Arası Reklamlar

Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> Linux Genel Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız