Anasayfa FORUMLAR Üye Girişi Dosyalar Dersler İpuçları Yardımcı Araçlar Hakkımızda
KİMLER BAĞLI
Toplam Üye: 32638
Aktif Üye: 0
Aktif Ziyaretçi: 635
Üye Adı
Şifre
Beni Hatırla
          Yeni Üye KayıtYeni Üye Kayıt
          Şifremi UnuttumŞifremi Unuttum
FORUMLAR
 php nuke kurulum tam anla..
(5979 okuma, 5 yanıt)
 Ders 10: Form işlemleri-1..
(19014 okuma, 25 yanıt)
 DERS-3: Değişkenler..
(22069 okuma, 29 yanıt)
 DERS-1: PHP Derslerine Ba..
(18021 okuma, 23 yanıt)
 DERS-5: Program Denetleme..
(24238 okuma, 33 yanıt)
 DERS-2: PHP Yazım Kuralla..
(32395 okuma, 48 yanıt)
 DERS-9: Fonksiyonlar..
(9628 okuma, 10 yanıt)
 DERS-4: Matematik ve mant..
(10773 okuma, 12 yanıt)
 DERS-8: Diziler..
(20118 okuma, 29 yanıt)
 DERS-7: PHP ile Döngü İşl..
(31731 okuma, 52 yanıt)
 DERS-6: Program Denetleme..
(8857 okuma, 10 yanıt)
Netopsiyon Online: Forums
Netopsiyon Online :: Başlık görüntüleniyor - DERS-2: PHP Yazım Kuralları
 AramaArama   RütbelerRütbeliler   ProfilProfil   GirişGiriş 

DERS-2: PHP Yazım Kuralları
Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> PHP -> PHP Dersleri
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Aliosman
Teknik Yönetici
Teknik Yönetici

MesajTarih: 2007-07-25, 13:12:39    Mesaj konusu: DERS-2: PHP Yazım Kuralları Alıntıyla Cevap Gönder

Önceki dersimde PHP diline kısa bir başlangıç yapmıştım. Bu derste ise PHP yazım kurallarına değineceğim. Bu üzerinde durmamız gereken en önemli konudur. En çok hata yapma nedeni bu yazım kurallarını bilmemekten kaynaklanıyor.

PHP'de herhangi bir yazıyı ekrana yazdırmak için 3 (üç) komut vardır. Bunlar echo, print, printf komutlarıdır. printf komutunun başka özellikleri de var. Ancak bu konuya daha sonra değineceğim. E nçok kullanılan echo ve print komutlarıdır.
Kod:

1: <?PHP
2: echo "Merhaba Millet";
3: ?>

kodunu inceleyelim. 1. satırda <?PHP ile PHP dosyamıza bir başlangıç yaptık. 2. satırdaki echo "Merhaba Millet"; ile de ekrana Merhaba Millet yazısını yazdırdık. 3. satırda ise ?>[/code] ile PHP dosyamızın bittiğini belirttik. Kodlardan 2. satırda ekrana yazı yazdırmak için echo kullandık. Bunun yerine print komutunu da kullanabiliriz.
Kod:

2: print "Merhaba Millet";

2. satırı tekrar inceleyelim. echo ile ekrana yazı yazdıracağımızı söyledik. "" (çift tırnak) işaretleri arasına da ekranda gösterilecek yazımızı yazdık. Metinler tırnak işaretleri arasında yazılmalıdır. En sondaki ; (noktalı virgül) ile de echo komutumuzun bittiğini belirttik. Eğer ; işaretini kullanmazsak PHP yorumlayıcı echo komutunun bittiğini anlayamaz.
Kod:

2: print 'Merhaba Millet';

Buradaki 2. satırda ise çift tırnak(") yerine tek tırnak (') kullandık. Bu şekildeki kullanımda da yine ekranda Merhaba Millet yazacaktır. Tek tırnak kullanmak ile çift tırnak kullanmak arasında farklar vardır. Bunlara daha sonra değineceğim. Şöyle toplu bir örnek vereyim.
Kod:

2: echo "Merhaba Millet";
3: print "Merhaba Millet";
4: echo 'Merhaba Millet';
5: print 'Merhaba Millet';
6: ?>

Kodunu yazıp çağırdığımızda yan yana 4 adet Merhaba Millet yazısı çıkacaktır. 2., 3.,4. ve 5. satırlara dikkat ederseniz komutun bittiğini ; işaretiyle her seferinde belirttim.

Peki echo, print içerisinde HTML komutları kullanılabilir mi? Elbette kullanılabilir. İşte dikkat burada başlıyor.
Kod:

<?PHP
echo "<p align=center>Merhaba Millet</p>";
?>

Şeklindeki bir komutla Merhaba Millet yazısını ortada yazdırdık.

Normal HTML şekli şu şekilde olmalıydı.
Kod:

<p align="center">Merhaba Millet</p>

Ancak biz PHP de bunu yazarken echo da

Kod:
<p align=center>Merhaba Millet</p>

şeklinde kullandık. Bu şekildeki kullanımda doğrudur ancak biz yine kurallara göre yazalım. Örneğimizi aşağıdaki şekle getirelim ve çalışıp çalışmadığına bakalım.
Kod:

<?PHP
echo "<p align="center">Merhaba Millet</p>";
?>

Sizce bu çalışır mı? Hayır çalışmaz hata verir. Neden hata verir açıklayayım.

echo "<p align="center">Merhaba Millet</p>"; kodundaki kalın yazan yere dikkat edin. PHP iki çift tırnak işareti içerisini okur. Yani ilk iki tırnak işaretini algılar. Komutun bittiğini ; (noktalı virgül) ile belirttiğimizden echo "<p align=" satırından sonra ; işaretini arar. Bulamadığı için hata verir. Bu durumu nasıl önleyeceğimize değineyim.

1. Çift tırnak yerine tek tırnak kullanmak:
Kod:

echo '<p align="center">Merhaba Millet</p>';

şekline getirirsek hata vermez. Ancak ileri de anlatacağım değişkenleri tek tırnak içerisinde gösteremeyiz. Tek tırnak için değişken göstermeye çalıştığınızda PHP o değişkeni yazı olarak algılar ve değişkeni yazı olarak ekranda gösterir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta <p align="center">Merhaba Millet</p> komutundaki çift tırnak yerine tek tırnak kullandığımızda yine hata verir.

2. Özel karakter olarak kullanılan simgeleri anlamsızlaştırmak:
Kod:

echo "<p align=\"center\">Merhaba Millet</p>";

şeklinde ki kullanım buna örnektir. Dikkat ederseniz <p align=\"center\"> bölümünde " çift tırnak işaretinden önce \ işaretini koyarak çift tırnağı anlamsızlaştırıyoruz.

echo ile bir yazı yazdırmaya başladık diyelim. Yazımız uzun bir metin olsun.
Alıntı:
Microsoft, uzun bir süredir beklenen Internet Explorer Web tarayıcısının son sürümünü sonunda kullanıcılara sundu. Güvenlik alanında pek çok yeniliği barındıran Internet Explorer 7, İnternet´te sörf yapmayı kolaylaştıran özellikler de içeriyor. Internet Explorer 7´nin bir önceki sürümü olan Internet Explorer 6, Ağustos 2001´de piyasaya sürülmüştü.

Uzun bekleyiş sona erdi ve Microsoft, sonunda Internet Explorer 7’yi piyasaya sürerek 5 yıllık bir aradan sonra Internet Explorer Web tarayıcısı için en büyük güncellemeyi yaptı. Internet’te güvenli ve etkili bir sörf için en son güvenlik güncellemelerini ve kullanım fonksiyonlarını içeren Internet Explorer 7, yokluğu boyunca geçen sürede kaybettiği itibarını yeniden toparlamasını sağlayabilecek pek çok yeniliğe sahip.

Bu yazıyı PHP de echo ile yazdıracağız. Ancak her satırı ayrı ayrı yazmak istiyorum.
Kod:

<?PHP
echo "Microsoft, uzun bir süredir beklenen Internet Explorer Web tarayıcısının son sürümünü sonunda kullanıcılara sundu. Güvenlik";

echo "alanında pek çok yeniliği barındıran Internet Explorer 7, İnternet´te sörf yapmayı kolaylaştıran özellikler de içeriyor. Internet";

echo "Explorer 7´nin bir önceki sürümü olan Internet Explorer 6, Ağustos 2001´de piyasaya sürülmüştü.";

echo "<br><br>";

echo "Uzun bekleyiş sona erdi ve Microsoft, sonunda Internet Explorer 7’yi piyasaya sürerek 5 yıllık bir aradan sonra Internet Explorer";

echo "Web tarayıcısı için en büyük güncellemeyi yaptı. Internet’te güvenli ve etkili bir sörf için en son güvenlik güncellemelerini ve";

echo "kullanım fonksiyonlarını içeren Internet Explorer 7, yokluğu boyunca geçen sürede kaybettiği itibarını yeniden toparlamasını";

echo "sağlayabilecek pek çok yeniliğe sahip.";
?>

Bu şekilde bir yazım yapabilirsiniz yada hepsini tek echo içerisinde yazabilirsiniz.
Kod:

<?PHP
echo "Microsoft, uzun bir süredir beklenen Internet Explorer Web tarayıcısının son sürümünü sonunda kullanıcılara sundu. Güvenlik alanında pek çok yeniliği barındıran Internet Explorer 7, İnternet´te sörf yapmayı kolaylaştıran özellikler de içeriyor. Internet Explorer 7´nin bir önceki sürümü olan Internet Explorer 6, Ağustos 2001´de piyasaya sürülmüştü.
<br><br>
Uzun bekleyiş sona erdi ve Microsoft, sonunda Internet Explorer 7’yi piyasaya sürerek 5 yıllık bir aradan sonra Internet Explorer Web tarayıcısı için en büyük güncellemeyi yaptı. Internet’te güvenli ve etkili bir sörf için en son güvenlik güncellemelerini ve kullanım fonksiyonlarını içeren Internet Explorer 7, yokluğu boyunca geçen sürede kaybettiği itibarını yeniden toparlamasını sağlayabilecek pek çok yeniliğe sahip.";
?>

Bu şekilde bir yazım da yapılabilir. Ben ilk örneği şu hale getireceğim şimdi.
Kod:

<?PHP
echo "Microsoft, uzun bir süredir beklenen Internet Explorer Web tarayıcısının son sürümünü sonunda kullanıcılara sundu. Güvenlik"

."alanında pek çok yeniliği barındıran Internet Explorer 7, İnternet´te sörf yapmayı kolaylaştıran özellikler de içeriyor. Internet"

."Explorer 7´nin bir önceki sürümü olan Internet Explorer 6, Ağustos 2001´de piyasaya sürülmüştü."

."<br><br>"

."Uzun bekleyiş sona erdi ve Microsoft, sonunda Internet Explorer 7’yi piyasaya sürerek 5 yıllık bir aradan sonra Internet Explorer"

."Web tarayıcısı için en büyük güncellemeyi yaptı. Internet’te güvenli ve etkili bir sörf için en son güvenlik güncellemelerini ve"

."kullanım fonksiyonlarını içeren Internet Explorer 7, yokluğu boyunca geçen sürede kaybettiği itibarını yeniden toparlamasını"

."sağlayabilecek pek çok yeniliğe sahip.";
?>

Şimdi bu örneğimi açıklayayım. ilk satırda echo ile yazdırmaya başladım. Sonuna ; koymadım ve komutun devam ettiğini belirttim. Bir sonraki satırda echo yerine .(nokta) işaretini kullandım ve onu da ; işaretiyle bitirmeyerek komutun hala devam ettiğini belirttim. Aradaki satırlarda da bu şekilde devam ettim. Son satıra da . ile başlayıp ; ile bitirdim. Nokta (.) bir önceki komutun (echo) yerini aldı. Son satırda ; işaretini kullanmasaydım yine hata verirdi yada aradaki satırlarda ; işareti ile bir satırı bitirseydim başta başladığım echo komutu bitmiş olacaktı ve . işareti anlamsız bir hale gelecekti. Dolayısıyla yine hata verecekti. Yapılan en büyük hatalardan biri budur. Son örneği şu halde de yazabilirim.
Kod:

<?PHP
echo "Microsoft, uzun bir süredir beklenen Internet Explorer Web tarayıcısının son sürümünü sonunda kullanıcılara sundu. Güvenlik"

."alanında pek çok yeniliği barındıran Internet Explorer 7, İnternet´te sörf yapmayı kolaylaştıran özellikler de içeriyor. Internet"

."Explorer 7´nin bir önceki sürümü olan Internet Explorer 6, Ağustos 2001´de piyasaya sürülmüştü.";

echo "<br><br>";

echo "Uzun bekleyiş sona erdi ve Microsoft, sonunda Internet Explorer 7’yi piyasaya sürerek 5 yıllık bir aradan sonra Internet Explorer"

."Web tarayıcısı için en büyük güncellemeyi yaptı. Internet’te güvenli ve etkili bir sörf için en son güvenlik güncellemelerini ve"

."kullanım fonksiyonlarını içeren Internet Explorer 7, yokluğu boyunca geçen sürede kaybettiği itibarını yeniden toparlamasını"

."sağlayabilecek pek çok yeniliğe sahip.";
?>

Bu konudaki örnekleri çoğaltabilirim. Kısa bir özet yaparsak;
• Her komut ; (noktalı virgül) işareti ile bitmelidir.
• Çift tırnak ve tek tırnak kullanımı yerine göre seçilmelidir.
• HTML komutları eklerken " çift tırnak işareti \ işareti ile anlamsızlaştırılmalıdır.
• Ekrana yazı yazdırmak için echo yada print komutu kullanılır.
• (nokta). işareti bir önceki komutun yerine geçebilir

Konuyu bütün anlattıklarımı içeren bir örnekle noktalıyorum.
Kod:

<?PHP
//Ekrana yazı yazdırmak için echo ve print kullanılır.
echo "Ekrana echo komnutu ile yazı yazdırdım<br>";
print "<p align=\"center\">Bu yazıyı print ile yazdırdım ve ortalattım. Çift tırnakları anlamsızlaştırdım.</p>";
echo 'Burada tek tırnak kullandım. Böylece " işaretini yazıda kullanabilirim.<br><br>';
echo '<p align="center">Tek tırnak ile başladığım için çift tırnağı kullanabilirim</p>';
echo "<br><br>HTML Komutu kullanıyorum.<br><br>";
echo "Bu satır alttan devam edecek. ; işareti ile bitirmiyorum"
."bu satıra nokta ile başladım. yani üst yazının devamı"
."bu da üst satırın devamı. ancak burada echo komutuna son veriyom. Çünkü yorum yazacam.<br><br>";
/* Araya yorum işareti sokuşturalım ki önceki konuyu tekrarlayın.
Böylece unutmamız zorlaşır. Yazdıklarımı okumayı unutmayın*/
#Bu da bir yorum satırı
echo "Bu satırın içinde yorum yazar gibi yapacam"
."/* Araya yorum işareti sokuşturalım ki önceki konuyu tekrarlayın."
." \"\"\"\"ÖRNEK BİTTİİİİ \"\"\"\"";
?>

Hadi bakalım html kodunuzu php ile yazabilecek misiniz? Örnekleri göreyim.

En son Aliosman tarafından 2007-08-04, 18:44:54 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et
Bu Site Google Adsense ile Gelir Elde Ediyor

Tarih: 2024-04-24, 03:12:17    Mesaj konusu: Forum Arası Reklamlar

Başa dön
yenibir

MesajTarih: 2007-07-25, 13:43:31    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kod:
<?php

// bu bir denemedir ve burası bir tanımdır bu satır php ve browser tarafından okunmayacatır //
// bu satırda öyle genelde buralarda script ile bilgiler verilir //
// kullanılan satır fonksyonlarından bahsedilir yada değişmeniz gereken satırlar hakkında bilgiler verilir //
// yada copyright bilgileri yer alır //
// tabi burayı süsülemek size kalmış :P Yani Bu kadarda Düzensiz olmayı canıım //

echo "bu uyarıları dikkate alın bakın ne güzel ders veriliyor<br>";
print "aslında bunu pek kullanmam nedense alışamadım <br>";
echo "<p align=\"right\">ali teşekkürler </p><br>";
echo "<a href=\"http://eski.netopsiyon.com\">NG</a><br>";
echo "<b>Türkiyenin Webmaster Platformu</b><br>";
echo" hadi bana yaptığım hatayı söyleyin <br>';
echo "<p align=\"center\"> hala çözemediniz mi ? öyleyse konuyu baştan <font face=\"Arial Black\">Okuyun</font></p>";

?>
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger
Aliosman
Teknik Yönetici
Teknik Yönetici

MesajTarih: 2007-07-25, 14:12:46    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ben gördüm ama söylemem hatayı Very Happy
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et
seyranli

MesajTarih: 2007-07-25, 14:15:11    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kod:

<?
$kurallar= array("tek tırnakla başlayan echo tek tırnakla bıter",
"çift tırnakla başlayan echo çift tırnakla biter",
"başladığın tırnak işaretini değişken içinde kuyllanacaksan öüne slash eklenir");

echo "<table width=\"800\"><tr><td height=\"600\">Ben hatanı buldum</td></tr></table>";
echo "<br>Senin hatan $kurallar[1] ve $kurallar[2] <br>";
echo "Peki ya benimki nedir";
?>
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Aliosman
Teknik Yönetici
Teknik Yönetici

MesajTarih: 2007-07-25, 14:20:13    Mesaj konusu: Re: PHP Yazım Kuralları Alıntıyla Cevap Gönder

Kod:

<?PHP
$hehehe=array("Bu bilgisayarlar sayı saymayı bilmezler ki";"Bende bilmiyorum artık";"hatanı gördüm";"bilgisayar sıfırdan saymaya başlar";"düzgün cümle haline getirince göreyim";"Bu yazdığım çalışır mı acep";"hatamı bulana bi öpücük");
print_r($hehehe);
?>
Başa dön
seyranli

MesajTarih: 2007-07-25, 14:35:38    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kod:

<?
echo "Sevdim bu oyunu<br>"
. "Benim bi hatam daha vardı yukarda, başka biri de onu bulsun";
die("imla kurallarına uymamışsın");
?>
Başa dön
Aliosman
Teknik Yönetici
Teknik Yönetici

MesajTarih: 2007-07-25, 15:09:10    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kod:

<?PHP

$deneme="<table width=\"800\"><tr><td height=\"600\">Ben hatanı buldum</td></tr></table>";

$genislik1="800";
$genislik2="600";

echo "evet ya imla kuralları sıfır halde yazdım"
."eee napayım hızlı yazınca bu hale geliyor";

echo $deneme."biraz html çalış.. bak unutmuşsun. genişlikler tutmuyor"
."Tabloya ".$genislik1." değerini vermişsin.. TD ye gelince ".$genislik2" değerini vermişsin";

print Boşver takma gitsin... HML değil mi bu. Bul değiştir;

echo "Bu defa hataları mı bulana buz gibi kola";

?>
Başa dön
Sercan

MesajTarih: 2007-07-25, 15:13:28    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

yenibir, sanırım " başlayıp ' devam etmişsin görebildiğim tek hata o.
aliosman abi,sanırım hata echo ile başlamaman
seyranlı,
Kod:
<?
"başladığın tırnak işaretini değişken içinde kuyllanacaksan öüne slash eklenir");

echo "<table width=\"800\"><tr><td height=\"600\">Ben hatanı buldum</td></tr></table>";
?>

bunda bir hata bulamadım Confused
Başa dön
Bu Site Google Adsense ile Gelir Elde Ediyor

Tarih: 2024-04-24, 03:12:17    Mesaj konusu: Forum Arası Reklamlar

Başa dön
seyranli

MesajTarih: 2007-07-25, 15:18:42    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kod:
<?
$hediye=$_GET['hediye'];
// sayfa.php?hediye=kola şeklindeki sayfa çağıırımdan kola değerini aldım
if ($hediye=="cay") {
echo "Ali valla da billa da buldum";
} else
echo "Allah Allah ne hatasıymış hiç bi fikrim yok";

echo "echo içinde dizi kullanıldığında {$kurallar[0]} şeklinde veya<br>" . $kurallar[0] . "şeklinde kullanılmalıdır";
?>

die("benden bugünlük bu kadar, umarım ilgilenmek isteyen çok olur");

;)
Başa dön
is-mail

MesajTarih: 2007-07-25, 15:20:35    Mesaj konusu: Re: PHP Yazım Kuralları Alıntıyla Cevap Gönder

Kod:
<?php
$puhaha = array(
0 => "yahu ",
1 => "siz ",
2 => "harikasınız",
3 => "  :)");
foreach ($puhaha as $haha)
echo $haha;
//echo $puhaha[0].$puhaha[1].$puhaha[2].$puhaha[3];
?>
Başa dön
KISASLI

MesajTarih: 2007-07-25, 15:24:46    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

seyranli :
Kod:

<?

?>

kardeş hata bu mu? böyle olması lazım galiba <?php
Başa dön
Aliosman
Teknik Yönetici
Teknik Yönetici

MesajTarih: 2007-07-25, 15:29:01    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Hayır arkadaşlar ister <? isterseniz <?PHP olabilir. Bu çok önemli değil. Lütfen ilk derse bakınız.
Başa dön
Aliosman
Teknik Yönetici
Teknik Yönetici

MesajTarih: 2007-07-25, 15:31:08    Mesaj konusu: Re: PHP Yazım Kuralları Alıntıyla Cevap Gönder

is-mail :
Kod:
<?php
$puhaha = array(
0 => "yahu ",
1 => "siz ",
2 => "harikasınız",
3 => "  :)");
foreach ($puhaha as $haha)
echo $haha;
//echo $puhaha[0].$puhaha[1].$puhaha[2].$puhaha[3];
?>

Hadi biz array kullandık ta, foreach kullanmadık. Daha durun ya aceleniz nedir böyle. Önce şu kuralları bir öğrensinler. Bu kuralları php-nuke içinde de kullanabilirsiniz. örneğin blok yapmak ne kadar basitmiş bir deneyin görürsünüz! Very Happy
Başa dön
is-mail

MesajTarih: 2007-07-25, 15:34:49    Mesaj konusu: Re: PHP Yazım Kuralları Alıntıyla Cevap Gönder

Kod:
<?PHP

$deneme="<table width=\"800\"><tr><td height=\"600\">Ben hatanı buldum</td></tr></table>";

$genislik1="800";
$genislik2="600";

echo "evet ya imla kuralları sıfır halde yazdım"
."eee napayım hızlı yazınca bu hale geliyor";

echo $deneme."biraz html çalış.. bak unutmuşsun. genişlikler tutmuyor"
."Tabloya ".$genislik1." değerini vermişsin.. TD ye gelince ".$genislik2." değerini vermişsin";

print "Boşver takma gitsin... HML değil mi bu. Bul değiştir";

echo "Bu defa hataları mı bulana buz gibi kola";

?>

sanırım oldu..

$genislik2 sonuna nokta eklendi
printde de "" eklendi Very Happy

En son is-mail tarafından 2007-07-25, 15:49:01 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
seyranli

MesajTarih: 2007-07-25, 15:36:17    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Knopğart mesajın için çok teşekkür ederim ama malesef değil. gerçi ali söyledi php5 te çalışıyomkuş. alttsaki mesajda yazmıştım

echo "$kurallar[0]";

yazınca çalışmaz diye. ama php5 te çalışıyomuş
Başa dön
mavisce
Editör
Editör

MesajTarih: 2007-07-25, 16:49:14    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kod:

<?php
echo " <p align=\"center\"> Bende biraz anlarım ama sizin kadar değil tabi<br>"
   ." ufak tefek kodlar yazabilirim ama cok değil :D<br> "
  ."güzel editlerim ama kodları aklımda tutacak kadar ezberliyemediğimden örneklere bakara çalışırım bu yazdıklarım tabi aklımda olanlar bunlşar basitler<br>"
  ."diyelim iki blogu yan yana koyacaksınız brinci blogumuzun content satırının ismi $siirler olsun<br>"
  ."ikinci blogumuzun content satırıda $dosyalar olsun<br>"
  ."bunları yan yana cagırmak için şöyle yaparım tabi sql cagrılarında uygularım bunu mesela şiir blogu ile<br>";

$siirler .="<a href=\"modules.php?name=Siir\">Şiirlerimiz</a>";
$dosyalar .="<a href=\"modules.php?name=Downloads\">Dosyalarımız</a>";
echo "<br><table align=\"center\" width=\"50%\" border=\"1\"><tr>";
echo "<td width=\"50%\">$siirler</td>";
echo "<td width=\"50%\">$dosyalar</td>";
echo "</tr></table>";
?>
Başa dön
Aliosman
Teknik Yönetici
Teknik Yönetici

MesajTarih: 2007-07-25, 17:08:26    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kod:

<?PHP
echo  "diyelim iki blogu yan yana koyacaksınız brinci blogumuzun content satırının ismi $siirler olsun<br>";
echo "<br>Satırında hata var.<br>$siirler yazarsanız olmaz ama. Değişkenin içini göstermeye çalışır."
."<br>\ kullanarak \$ işaretini anlamsızlaştırmak gerekli. Buna dikkat edelim.<br><br> \$siirler şeklinde değişken olduğunu gösterelim.";
?>
Başa dön
mavisce
Editör
Editör

MesajTarih: 2007-07-25, 17:18:07    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

<br> hmm anladım ilk önce yazıları kapatmıştım // bu şekilde sonra php şekiline cevirince dikkat etmedim
Başa dön
seyranli

MesajTarih: 2007-07-25, 19:46:23    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Güvenlik biraz daha üst düzey bir konu ama bu da dikkat etmeniz gereken bir konu. eğer bir değişkeni ilk kez tanımlayacaksanız, $degisken . = " şeklinde başlamayın. mesela

http://netopsiyon.com/?content=merhaba
linkine tıklarsanız, sağdaki anket bloğunun üzerinde merhaba yazdığını göreceksiniz.

http://nuke.pehaspe.com/?content=merhaba linkinde ise böyle bişey söz konusu değil. tabi bu sorun yaratmaz çünkü mainfile da koruma vardır zaten. ancak herey nuke değil, yeri gelir basit sayfalar yaparsınız, bu tür hatalara düşmeyin.

kullanacağınız değişkenleri en basitinden şöyle sayfanın başına bir kez ekleyin,
$content="";
$phpbb_root_path="";

gibi. o zman sorun yaşamaycaksınız bu konuda
Başa dön
polibo06
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

MesajTarih: 2007-07-25, 21:28:54    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kod:
<? php
// seyranlının hatırına
$content="";
$phpbb_root_path="";
echo "size kolay gelsin.yakında dünyanın tek atışma scriptini yazacaksınız :)";
// eskisen aşıklar meydanda atışırlarmış ya ;)
?>
Başa dön
yenibir

MesajTarih: 2007-07-25, 22:32:45    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kod:

<?php

//*****************************************//
//bu bir atışma değil sadece yazılım kuralları yapıp  //
//bunları bulduğumuz bir yarışma :D                      //
//                                                                        //
//*****************************************//

if (!eregi("a.php", $PHP_SELF)) {
    die ("yanlış hamle dostum');
}

echo "ben şimdi bi hata yapacağım<br>";
echo "bul hadi<br>;
print 'Bulamazsan Aramaya Devam Et<br>';
echo "Kafan karışmasın :P<br>";
echo "aslında hata 3 etti sanırsam <b>idare et</b>";

?>

Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger
mavisce
Editör
Editör

MesajTarih: 2007-07-25, 22:56:33    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tırnaklarla oynamayı bırak eksik malzemede kullanma Very Happy
Başa dön
emrahkaya

MesajTarih: 2007-07-25, 23:25:57    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ha gayret arkadaşlar online aşıkların atışma scriptine az kaldı :)
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder
seyranli

MesajTarih: 2007-07-25, 23:43:45    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

abilerim ablalarım kardeşlerim, şu an atışma yapmıyoruz ki, önce delinin biri kuyuya bi taş atıyo sonra 40 akıllı çıkarmaya çalışıyo. ama 3 kişiyle çıkmaz o taş, lütfen katılın sizde bişeylere
Başa dön
emrahkaya

MesajTarih: 2007-07-25, 23:48:21    Mesaj konusu: Re: PHP Yazım Kuralları Alıntıyla Cevap Gönder

Kod:
<?php

$ogrenci[dersadi] = " php ";

$ogrenci[adi] = " emrah";

$ogrenci[soyadi] = " kaya ";

$ogrenci[ders1] = " 15 ";

$ogrenci[ders2] = " 25 ";

$ogrenci[not] = " otur kaldın phpden ";

// hadi bismillah

print $ogrenci[dersadi];
print $ogrenci[adi];
print $ogrenci[soyadi];
print $ogrenci[ders1];
print $ogrenci[ders2];
print $ogrenci[not];
?>
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder
Önceki mesajları göster:   
Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> PHP -> PHP Dersleri Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
Sayfaya git 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız