Anasayfa FORUMLAR Üye Girişi Dosyalar Dersler İpuçları Yardımcı Araçlar Hakkımızda
KİMLER BAĞLI
Toplam Üye: 32638
Aktif Üye: 0
Aktif Ziyaretçi: 544
Üye Adı
Şifre
Beni Hatırla
          Yeni Üye KayıtYeni Üye Kayıt
          Şifremi UnuttumŞifremi Unuttum
FORUMLAR
 ??? Sitem deki Haberleri ..
(25176 okuma, 26 yanıt)
 Free Hosta Php Nuke Kurul..
(16336 okuma, 14 yanıt)
 EKLENTİ: Misafire mesajın..
(36639 okuma, 38 yanıt)
 Php Nuke 9.0 Geliyor..
(20733 okuma, 19 yanıt)
 Bu başlık için mesaj bulu..
(13911 okuma, 15 yanıt)
 Facebook Sohbet Tipi Sohb..
(17605 okuma, 15 yanıt)
 üye aktivasyon..
(10568 okuma, 8 yanıt)
 Facebook tarzı altbar... ..
(6220 okuma, 1 yanıt)
 kaldırmak istediğim bölüm..
(6504 okuma, 2 yanıt)
 Resimli RSS..
(23083 okuma, 25 yanıt)
 Onay linkini kaldirmak..
(10998 okuma, 8 yanıt)
 Yardım :( Site açılırken ..
(6603 okuma, 2 yanıt)
 .Htaccess ile uzantıda ke..
(8223 okuma, 4 yanıt)
 block genişliği..
(5666 okuma, 1 yanıt)
 Haber Resimleri ve Slide ..
(14262 okuma, 12 yanıt)
 Foruma büyük boyutlu resi..
(7257 okuma, 3 yanıt)
 Php-Nuke 8.0 Paket..
(9366 okuma, 6 yanıt)
 Hangi sürümü önerirsiniz?..
(10415 okuma, 8 yanıt)
 ethai1 3..
(13071 okuma, 10 yanıt)
 Yeni PEHASPESEO..
(69407 okuma, 82 yanıt)
 Türkçe Karakter sorunu ?..
(37496 okuma, 36 yanıt)
 tek modul için sağ ve sol..
(11309 okuma, 8 yanıt)
 Php-nuke8.0 başlıklarda t..
(10511 okuma, 8 yanıt)
 Phpden iyi anlayan..
(5388 okuma, 1 yanıt)
 Php nuke 7.6 - 3.1 patch ..
(72649 okuma, 89 yanıt)
 Mp3 Üst Player Yardım..
(29340 okuma, 40 yanıt)
 Toplu üyelik silme?..
(11046 okuma, 8 yanıt)
 Çözümleyemediğim hata.....
(12293 okuma, 11 yanıt)
 bloğu kayan hale getirmek..
(5936 okuma, 2 yanıt)
 Makale modulu..
(8528 okuma, 5 yanıt)
 PHP-Nuke Haber V.1 Paylas..
(84634 okuma, 121 yanıt)
 title değiştirme..
(10226 okuma, 6 yanıt)
 Arkadaşlar bu sorunun çöz..
(9989 okuma, 6 yanıt)
 Php Nuke 8.1..
(4321 okuma, 0 yanıt)
 merhaba..
(10209 okuma, 9 yanıt)
 Anasayfa için boş modül o..
(13400 okuma, 13 yanıt)
 admin panelinde Access De..
(6347 okuma, 2 yanıt)
 Bu başlığa hiç cevap gelm..
(26192 okuma, 25 yanıt)
 Nuke Tema yapilisi..
(17008 okuma, 16 yanıt)
 Mavisce-net temasina bann..
(8673 okuma, 6 yanıt)
 PHP-Nuke wTeam - eklentil..
(6593 okuma, 2 yanıt)
 coppermine hata..
(10619 okuma, 8 yanıt)
 içerik tanıtımı..
(6241 okuma, 2 yanıt)
 Haber Ve İçeriğe Resim Ek..
(7111 okuma, 3 yanıt)
 google keywords..
(8902 okuma, 6 yanıt)
 8.0'da html sorunu..
(5467 okuma, 1 yanıt)
 PHP-Nuke_8.1.3.5+NukeSent..
(53661 okuma, 76 yanıt)
 üye olunurken gereksiz is..
(9962 okuma, 7 yanıt)
 Arkadaşlar kolifa haber s..
(6311 okuma, 2 yanıt)
 Hesabınız'a tıklayınca te..
(10400 okuma, 7 yanıt)
Netopsiyon Online: Forums
Netopsiyon Online :: Başlık görüntüleniyor - UTF-8 geçiş eklentisi...
 AramaArama   RütbelerRütbeliler   ProfilProfil   GirişGiriş 

UTF-8 geçiş eklentisi...
Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> Php-Nuke
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
amanav

MesajTarih: 2008-05-16, 23:22:44    Mesaj konusu: UTF-8 geçiş eklentisi... Alıntıyla Cevap Gönder

sitelerinizi bir kaç dakikada UTF-8 geçiş için hazırlayacak bir araç geliştirmekteyim ve bu başlığı UTF-8 ile ilgilenen yada ilgilenmek isteyen arkadaşların nabzını yoklamak maksadı ile açtım amacım UTF-8 eğilimin ne kadar olduğunu öğrenmek ve bu aracın ne kadar kişi tarafından yapıldıktan sonra kullanılacağı hakkında bir fikir edinmektir.

bu aracı yapıp downloada sunalımmı eğer bu aracın olmasını isteyen arkadaşlar varsa bu araca başka ne tarz özellikler eklemeliyiz örneğin prefix değiştirme gibi...
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et
Bu Site Google Adsense ile Gelir Elde Ediyor

Tarih: 2024-05-10, 14:08:42    Mesaj konusu: Forum Arası Reklamlar

Başa dön
volkoo

MesajTarih: 2008-05-17, 00:32:50    Mesaj konusu: Re: UTF-8 geçiş eklentisi... Alıntıyla Cevap Gönder

Ben sonuna kadar destekliyorum projenizi,nukenin en önemli noktası.Mutlaka ki eğilim yüksek olacak.Ayrıca eklenti olarak şu an bir düşüncem yok ama UTF-8 hepsinden önce geliyor benim için.Tekrardan tebrikler.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
hakan
Editör
Editör

MesajTarih: 2008-05-17, 01:13:10    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

son zamanlarda iyiden iyiye araştırma yapıyordum UTF-8 hakkında, nedir? ne değildir? ne işe yarar? diye...

şu ara pek ilgilenemiyorum ama bu çalışmayı desteklerim
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et
amanav

MesajTarih: 2008-05-17, 01:20:31    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

UTF kodlama sistemi sayesinde siteleriniz uluslararası internet ağlarında yani dünyanın her yerinde karakter bozukluğun uğramadan çalışacağı gibi yeni kodlama sistemlerinde geliştirilen bu özellik sayesinde siteleriniz arama motorlarında bu dile uygun olduğu içinde hep üst sıraları zorlayacak.

buna yine bağlı olarak sitelerinizin açılış hızlarında bu international dil kodu sayesinde daha hızlı açılacaktır ve bir çok özelliği yine yanında getirecektir sitelerinize... (stabilize olması bakımından)
Başa dön
amanav

MesajTarih: 2008-05-17, 01:21:56    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

1. aşamada db converter ve dil tipleri eklendi bu sayede adminden sitenizin db dilini bir kaç saniyede UTF yada herhangi bir dil tipine çevirebiliyorsunuz.
Başa dön
polibo06
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

MesajTarih: 2008-05-17, 01:26:50    Mesaj konusu: Re: UTF-8 geçiş eklentisi... Alıntıyla Cevap Gönder

dosyaları utf nasıl çevireceksin...bana çok lazım...çünkü doğru dürüst programlar bile yapmıyor...

iki konuda açıklama bekliyorum çok önemli benim için

utf-8 çevirsende bom olmadan nasıl çevirecen?

utf-8 çeviri yaparken türkçe karakterlerde oluşan hatayı nasıl gidereceksin?
Başa dön
amanav

MesajTarih: 2008-05-17, 01:37:32    Mesaj konusu: Re: UTF-8 geçiş eklentisi... Alıntıyla Cevap Gönder

polibo06 :
dosyaları utf nasıl çevireceksin...bana çok lazım...çünkü doğru dürüst programlar bile yapmıyor...

iki konuda açıklama bekliyorum çok önemli benim için

utf-8 çevirsende bom olmadan nasıl çevirecen?

utf-8 çeviri yaparken türkçe karakterlerde oluşan hatayı nasıl gidereceksin?

o konuda incelemelerim oldu...

mysql5 ve mysql 4.1 iso yada windows1254 kayıtlı siteleri db işlerken şöyle bir işlem yapıyor...

oe = ö ue = ü ve diğer kodlananlar...

şimdi işin sırrı şurada...

db içerisinde &375; (yanılmıyorsam ı oluyor) gibi alanlar oluyor aslında bunlar bize göründüğü kadar bozuk değiller çünkü kullandığın browser sana onu öyle gösteriyor buradaki işlemler şöyle sıralanıyor...

1. db dilini utf8 çeviriyoruz
2. tablo dillerini çeviriyoruz
3. sitenin yeni dil dosyalarını atıyoruz
4. config.php vs yerlerde kullandığınız bu mysql_query("SET NAMES 'latin5'"); ve bunun gibi kodlarda yer alan latinx değerini utf8 olarak değişip kayıt ediyoruz sonuç >>> http://www.koprubasi.tv/Site sitesi örnek sitedir ki bu sitede dbde latin1 latin5 utf8 utf8_turkish_ci gibi tablolar mevcuttu buna rağmen (beni doğruluyor yukarıdaki maddeler) yüzde yüz dönüşüm gerçekleştirilmiştir...

dönüşümde tek hata wordlist de gerçekleşti araştırmalarımda önemli bir özelliği olmadığından boşaltıp işlemi tamamladım...
Başa dön
polibo06
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

MesajTarih: 2008-05-17, 02:06:27    Mesaj konusu: Re: UTF-8 geçiş eklentisi... Alıntıyla Cevap Gönder

bazı veritabanalrında

ı-ş-ğ

?-?-?

şeklinde çıkıyor..burada soru işaretinin anlamını nereden çözecen.Bunu çok merak ediyorum.Ben hep manuel yapmak zorunda kaldım çünkü dünyada hiçkimse çözememiş...en baba phpciler bile maunel yapın diyor...
Başa dön
Bu Site Google Adsense ile Gelir Elde Ediyor

Tarih: 2024-05-10, 14:08:42    Mesaj konusu: Forum Arası Reklamlar

Başa dön
Sakal

MesajTarih: 2008-05-17, 07:53:03    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Çok güzel bir proje aslında. Ama malesef dil dosyalarını utf8 yapıp database'ide utf8 yapmak yetmiyor. Asıl sorun buradan sonra başlıyor. Size sorunsuz gibi görünsede gizli encode hataları başgösteriyor. amanav arkadaşımızın verdiği site mesela. Validatorde kontrol dahi edilemiyor.
www.koprubasi.tv

Benim utf8 denemelerimdede bazı problemler çıktı. x serverinde hatasız çalışan siteyi y serverinde denediğimde header ve encode hataları gördüm.

Üzerinde çalışılırsa yapılamayacak bişey değil elbette
Örnek: www.diyadinnet.com
Yeni nuke-evo paketide utf8 yapılmıştı sanırım
Başa dön
amanav

MesajTarih: 2008-05-17, 09:02:14    Mesaj konusu: Re: UTF-8 geçiş eklentisi... Alıntıyla Cevap Gönder

polibo06 :
bazı veritabanalrında

ı-ş-ğ

?-?-?

şeklinde çıkıyor..burada soru işaretinin anlamını nereden çözecen.Bunu çok merak ediyorum.Ben hep manuel yapmak zorunda kaldım çünkü dünyada hiçkimse çözememiş...en baba phpciler bile maunel yapın diyor...

tarayıcı ile ilgili sorun bu...

phpmyadmin utf-8 yüklü ve explorer 7 yada firefox kullanan biriysen o karakterlerin yerine gelecek karakterler genel olarak &375; gibi olacaktır bu karakterler ise dönüşümü yaptırınca db ve siteyi utf8 dil ile çalıştırmaya başladığın ilk anda veri tabanı tarafından sayfalar kullanılmaya başlandıkça dönüştürülecektir.
Başa dön
amanav

MesajTarih: 2008-05-17, 09:07:31    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sakal :
Çok güzel bir proje aslında. Ama malesef dil dosyalarını utf8 yapıp database'ide utf8 yapmak yetmiyor. Asıl sorun buradan sonra başlıyor. Size sorunsuz gibi görünsede gizli encode hataları başgösteriyor. amanav arkadaşımızın verdiği site mesela. Validatorde kontrol dahi edilemiyor.
www.koprubasi.tv

Benim utf8 denemelerimdede bazı problemler çıktı. x serverinde hatasız çalışan siteyi y serverinde denediğimde header ve encode hataları gördüm.

Üzerinde çalışılırsa yapılamayacak bişey değil elbette
Örnek: www.diyadinnet.com
Yeni nuke-evo paketide utf8 yapılmıştı sanırım

header hatalarında site menülerinden ise kastın ve diğer yerlerdeki modüllere bağlı dil hatası vs varsa bunları elde edilen UTF-8 dil dosyalarında ve modüllerde yapılacak fixler ile çözmek çok basit bir işlemdir...

örneğin osmanlı modülündeki hata örnek verilen sitede veri tabanı ile hiç bir ilgisi olmamaktadır olmamakla birlikte bahsi geçen modül txt dosyaları formatında yani ISO türkçe karakterlere göre düzenlendiğinde çözümleme sorunu yaşanmaktadır....

düzeltme işlemi: modülü veri tabanı sistemine göre yeniden derleyerek ve sonrasında veri tabanınızı iso formatına alarak ilgili yazıları ilgili modülde kategorize ve başlık altında kopyala yapıştır yöntemiyle sitenize taşımak en mantıklısı olacaktır buna ise en uygun modül Content modülüdür.

100% başarıma ulaştığım kansını ise default gelen modüller ve kendi düzenlediğim yada fix ettiğim modüller ile yine ayrıca testini yaptığım www.chatbiz.net sitesinden görüntülenebilir.
Başa dön
baron

MesajTarih: 2008-05-17, 10:02:49    Mesaj konusu: Re: UTF-8 geçiş eklentisi... Alıntıyla Cevap Gönder

bu konuda diyadin arkadasım 6 aylık bır cabadan sonra sıtesını utf8 yapmıstır ama sıteyı gezerken bazı yerlerınde sorunların oldugunu gorebılırsınız
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Sakal

MesajTarih: 2008-05-17, 10:56:01    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

amanav :

header hatalarında site menülerinden ise kastın ve diğer yerlerdeki modüllere bağlı dil hatası vs varsa bunları elde edilen UTF-8 dil dosyalarında ve modüllerde yapılacak fixler ile çözmek çok basit bir işlemdir...

Bahsettiğim hata gözle görülebilen hatalar değil aslında. Karakter hatalarını bulmak kolay. asıl sorun dediğime şuradan bakabilirsin
http://validator.w3.org/check?uri=http%3A%2F%2Fwww.koprubasi.tv%2FSite%2F&charset=%28detect+automatically%29&doctype=Inline&group=0
Başa dön
amanav

MesajTarih: 2008-05-17, 11:46:59    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bunun dil ile ilgisi yok bu tamamen template ve modüllerde kullanılan hatalardan ibaret olduğunu bilmeniz gerektiği kanısındayım...

dikkat edilirse chatbiz olsun koprubaşı olsun dil setini buluyor ama döküman tipini bulamıyor buna bağlı olarakta vart olan hataları dökemiyor...
Başa dön
amanav

MesajTarih: 2008-05-17, 11:47:58    Mesaj konusu: Re: UTF-8 geçiş eklentisi... Alıntıyla Cevap Gönder

baron :
bu konuda diyadin arkadasım 6 aylık bır cabadan sonra sıtesını utf8 yapmıstır ama sıteyı gezerken bazı yerlerınde sorunların oldugunu gorebılırsınız

sorunlar gözden kaçanlar elbet olacaktır bunlar için ufak fixler gerektirir bunlarıda yapmak oldukça basittir.
Başa dön
Sakal

MesajTarih: 2008-05-17, 12:02:40    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

amanav :
bunun dil ile ilgisi yok bu tamamen template ve modüllerde kullanılan hatalardan ibaret olduğunu bilmeniz gerektiği kanısındayım...

dikkat edilirse chatbiz olsun koprubaşı olsun dil setini buluyor ama döküman tipini bulamıyor buna bağlı olarakta vart olan hataları dökemiyor...

aslında tam tersi template hatası değil karakter hatası bunlar. aynı tema ve modüllerle başka bir sitede ISO-8859-9 karakter kodlamasıyla denerseniz dediğimi anlarsınız.

(Bu arada yanlış anlaşılmasın amacım buradaki konuyu baltalamak değil çözüm yollarını bulabilmek için oluşan hataları göstermektir.)
Başa dön
amanav

MesajTarih: 2008-05-17, 14:55:15    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sakal :
amanav :

aslında tam tersi template hatası değil karakter hatası bunlar. aynı tema ve modüllerle başka bir sitede ISO-8859-9 karakter kodlamasıyla denerseniz dediğimi anlarsınız.

(Bu arada yanlış anlaşılmasın amacım buradaki konuyu baltalamak değil çözüm yollarını bulabilmek için oluşan hataları göstermektir.)

karakter hataları templateden yada siteden değil kullanılan modül yada blokun kodlamarında oluşan küçük hataların yansımasıdır (güncel olmayışı).
konunun baltalanması değil aksine hataların ortaya çıkarılmasına YARDIM eder bu tarz şeyler...

bu hataları çözmenin yada hatanın nerede olduğunu bulmanın kolay yolu ise hatalı karakter bulunan blokların kapatılıp tekrar validator yoluyla testten geçirilmesi durumu çözüme kavuşturacak hatalı blokları ele alıp düzeltebilirsiniz...

utf8 hatalarını gidermek için editör kullanabilirsiniz bloklarda...
Başa dön
polibo06
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

MesajTarih: 2008-05-17, 15:22:36    Mesaj konusu: Re: UTF-8 geçiş eklentisi... Alıntıyla Cevap Gönder

sakalın dediği gibi amaç baltalamak değil diyerek bende devam edeyim...
ilk önce sakalın söylediği gibi hata tamamıyen utfden kaynaklanıyor.

utf tanımlıyor demişsiniz.Evet tanımlıyor ama çözümleyemiyor bunun sebebi m e t a name charset utf-8 yazmanızdır. W3 direk m e t a değerinden tanımlamayı alır...

latin1 veya latin5 yazılarını utf çevirmeniz sadece veritabanından gelen bilgileri utf oalrak çekmenize yarar yani tarayıcılar için...

benim söylediğim ? işaretleri tarayıcı hatası değil editör programlarında meydana gelen hatalardır.

latin_1 şeklinde ve latin_5 formatlarında veritabanları mevcut

windows ansi veya linux ansi şeklindeki dosyalar mevcut

bunların değişiminde hep farklı hatalar veriyor...

notepad phped hatta word ile açaıp kontrol ederseniz tek tek söylediğimi görürsünüz
Başa dön
amanav

MesajTarih: 2008-05-17, 15:39:30    Mesaj konusu: Re: UTF-8 geçiş eklentisi... Alıntıyla Cevap Gönder

polibo06 :
sakalın dediği gibi amaç baltalamak değil diyerek bende devam edeyim...
ilk önce sakalın söylediği gibi hata tamamıyen utfden kaynaklanıyor.

utf tanımlıyor demişsiniz.Evet tanımlıyor ama çözümleyemiyor bunun sebebi m e t a name charset utf-8 yazmanızdır. W3 direk m e t a değerinden tanımlamayı alır...

latin1 veya latin5 yazılarını utf çevirmeniz sadece veritabanından gelen bilgileri utf oalrak çekmenize yarar yani tarayıcılar için...

benim söylediğim ? işaretleri tarayıcı hatası değil editör programlarında meydana gelen hatalardır.

latin_1 şeklinde ve latin_5 formatlarında veritabanları mevcut

windows ansi veya linux ansi şeklindeki dosyalar mevcut

bunların değişiminde hep farklı hatalar veriyor...

notepad phped hatta word ile açaıp kontrol ederseniz tek tek söylediğimi görürsünüz

chatbiz.net ve koprubasi.tv sitelerinde bahsedilen girdiler mevcuttu ve herhangi bir editör kullanmadan o sitelere dil dosyalarını attım site dilini utf8 olarak seçtikten sonra yani yeni dili seçtikten sonra phpmyadminden manual olarak tabloların dil setlerini değiştirdim son olarakta üyelerin dil setini replace komutu ile türkçe utf8 çevirdikten sonra sitelerde sorun kalmadı...

elindeki veri tabanlarından bir tanesini bana gönderebilirsen localde test etme olanağım olacaktır bu sayede converteri daha farklı amaçlarda geliştirme şansımda olur çünkü yerel sistemim linux UTF-8 belkide bunun sağladığı avantajları kullandım kimbilir...

çünkü chatbiz.net latin5 koprubasi.tv ise utf8 latin1 (news latin1 di) ve latin5 karakter setleri ile kullanılmaktaydı yani bir modül latin1 iken diğeri latin5 yada utf8 olarak yüklüydü...

sıkı bir linux kullanıcısı olduğum için hataları daha erken çözmemde biraz doğal oluyor aslında...

bu arada buyrun test edin...

chatbiz.net w3.org sonuçları

Not: Polibo birde utf8 destekli bir editörle açı ver tabloları...
muhtemelen windows notepad ile bakıyorsun malum windowsun karakter setide diline göre almancaysa 1251 türkçeyse 1254 gibi...
Başa dön
AHMET_BALCI

MesajTarih: 2008-05-17, 17:06:04    Mesaj konusu: Re: UTF-8 geçiş eklentisi... Alıntıyla Cevap Gönder

umarım utf olayı bır an önce cözümlenir
kafam mdfye döndü
Very Happy

www.koprubasi.tv bana ait Very Happy
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
mavisce
Editör
Editör

MesajTarih: 2008-05-17, 17:34:04    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Utf-8 e geçiş olabilirse çok iyi olacaktır bir cok derdimize çare bulacaktır çalışmalarında başarılar diliyorum

onun haricinde validator.w3.org sitesinden hata almadan geçmekte hiç kolay değil bir cok kodlamaya hata veriyor mesela temalarda kullandıgım nowrap koduna bile hata veriyor nowrap kullanmadan tema yapmakta kolay değil
Başa dön
polibo06
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

MesajTarih: 2008-05-17, 19:09:14    Mesaj konusu: Re: UTF-8 geçiş eklentisi... Alıntıyla Cevap Gönder

galiba yanlış anlaşıldım ben veritabanı demedim....o en kolayı değiştirmekde çok kolay...

zor olan

index.php
mainfile.php
overall_header.html
language/index.php

gibi dosyaları nasıl değişeceksin?
Başa dön
amanav

MesajTarih: 2008-05-17, 20:27:53    Mesaj konusu: Re: UTF-8 geçiş eklentisi... Alıntıyla Cevap Gönder

polibo06 :
galiba yanlış anlaşıldım ben veritabanı demedim....o en kolayı değiştirmekde çok kolay...

zor olan

index.php
mainfile.php
overall_header.html
language/index.php

gibi dosyaları nasıl değişeceksin?

işin aslında basit kısmıda orası...

sebebi ise açıkça ortadadır çünkü UTF-8 editörleri her yerde kol gezmektedir bir utf editörü ile mevcut türkçe karakterleri değiştirmek dil dosyalarında hemde topluca çok ama çok basittir...
Başa dön
polibo06
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

MesajTarih: 2008-05-18, 02:20:11    Mesaj konusu: Re: UTF-8 geçiş eklentisi... Alıntıyla Cevap Gönder

işte burada durunuz...günlerce program indirdiğimi bilirim..phped üstünede bilmem.....

ancak sonuçta siz kdo yazacaksınız. Bu dosyalar otomatik olmayacak mı?

yok ben editör programlarında açıp değişeceksem...bu sizin yaptığınızın ne faydası olacak?
Başa dön
amanav

MesajTarih: 2008-05-18, 02:47:37    Mesaj konusu: Re: UTF-8 geçiş eklentisi... Alıntıyla Cevap Gönder

polibo06 :
işte burada durunuz...günlerce program indirdiğimi bilirim..phped üstünede bilmem.....

ancak sonuçta siz kdo yazacaksınız. Bu dosyalar otomatik olmayacak mı?

yok ben editör programlarında açıp değişeceksem...bu sizin yaptığınızın ne faydası olacak?

polibo konuyu ya anlamadın yada anlatamadım...

1. hatalı olan bloklar (türkçe karakterleri ile süslenmiş dil dosyası kullanılmayan blok yada template üst menülerini UTF-8 editörü ile dönüştürmeniz şart
2. utf-8 dil paketini yüklemelisiniz
3. hazırlanmakta olan converter ile dbleri dönüştüreceksiniz
4. sitenin tüm kullanıcılarına ait dil setlerini turkish-utf8 dönüştüreceksiniz(hazırlanmakta olan araç bu işide görmektedir.
5. siteyi yeni ile açmadan ve adminden ayarlara girmeden önce site dilini manual olarak http://siteadresiniz.com/index.php?newlang=turkish-utf8 olarak değiştirdikten sonra site admine girip site dilini artık turkish-utf8 olarak belirliyorsunuz ve işlemler sona eriyor...

Not: config.php veya başka bir yerde bu ve benzeri kodlar kullanıyorsanız ondaki karakter setinide utf8 olarak manual olarak değişmeniz gerekecek ve tüm bu işlemler maksimum 30dk alır...

Kod:
mysql_query("SET NAMES 'latin5'");
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> Php-Nuke Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
Sayfaya git 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız