Anasayfa FORUMLAR Üye Girişi Dosyalar Dersler İpuçları Yardımcı Araçlar Hakkımızda
KİMLER BAĞLI
Toplam Üye: 32638
Aktif Üye: 0
Aktif Ziyaretçi: 688
Üye Adı
Şifre
Beni Hatırla
          Yeni Üye KayıtYeni Üye Kayıt
          Şifremi UnuttumŞifremi Unuttum
FORUMLAR
 Wordpress Max teması..
(8514 okuma, 7 yanıt)
 Wordpress Tema İstek..
(3219 okuma, 0 yanıt)
 Wordpress Tema İstek..
(4154 okuma, 4 yanıt)
 Opsiyonblog.com daki tema..
(11804 okuma, 15 yanıt)
 Wordpress renband temasi ..
(5385 okuma, 6 yanıt)
 Wordpress HAKKINDA 2 Soru..
(3347 okuma, 1 yanıt)
 Whiteasmilk teması türkçe..
(4447 okuma, 2 yanıt)
 Adım Adım Wordpress Tema ..
(4055 okuma, 1 yanıt)
 Emo tarzında tema..
(3729 okuma, 1 yanıt)
 Wordpress YGO teması..
(3537 okuma, 0 yanıt)
 Wordpress Harika temalar..
(5394 okuma, 3 yanıt)
Netopsiyon Online: Forums
Netopsiyon Online :: Başlık görüntüleniyor - Adım Adım Wordpress Tema Yapımı
 AramaArama   RütbelerRütbeliler   ProfilProfil   GirişGiriş 

Adım Adım Wordpress Tema Yapımı

Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> Wordpress -> Wordpress Temaları
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
MRTEKID

MesajTarih: 2009-03-04, 09:24:15    Mesaj konusu: Adım Adım Wordpress Tema Yapımı Alıntıyla Cevap Gönder

İy günler arkadaşlar. Her ne kadar yabancı dildeki sitelerde Wordpress Tema Yapımı hakkınd bilgiler olsa da Türkçe sitelerde doyurucu bir içeriğe rastlamadım.

Şimdi sizlere yabancı sitelerden derlediğim bilgileri Türkçe olarak açıklıyacağım. Merak etmeyin konunun anlatımı gayet yalın. Sıfırdan başlayanlar için altatılacak. Bu sebeple her aklınıza takılanı sormaktan çek,nmeyin. Biz de zamanında sora sora, soranların sorduklarına verilen cevapları okuya okuya öğrendik. Ama sizlerden tek bir ricam var: LÜTFEN Gösterdiğim kodları KOPYALA-YAPIŞTIR yapmayın. Tam aksine buraya baka baka yazıverin.

ÖNEMLİ SORU!!!!

???? Peki Wordpress teması yapmak bir PHP-Nuke Kullanıcısına ne fayda sağlar?

---> Wordpress teması yaoabilen bir Nukeci, çok rahat wordpress i php-nuke'ye entegre edebilir.

Onu da derslerin devamın da anlatırım. Çünkü bu yöntemle nuke-wordpress-smf entegresi yapıyorum.

Baz aldığım ingilizce sitede dersler 16 adımda anlatılıyor. Büyük ihtimalle burada daha geniş biçimde işleyeceğimiz için ders sayısı 20'ye çıkabilir.

Öncelikle Alılveriş Listemizi Oluşturalım:

1- Localhost'ta veya internet sitenizin herhangi bir alt klasöründe yüklü bir Wordpress.

2- Notepad veya Notepad++ gibi bir editör.

3- FTP Yükleyici (Filezilla tavsiyemdir.)

4- Eğer yaptığınız temayı yaymayı-başkalarının kullanmasını istiyorsanız. Tüm dünyada geçerli olan bir sistemce temanızı onaylatmanızı öneriyorum.

CSS Onaylayıcı: http://jigsaw.w3.org/css-validator/

Bookmark Onaylayıcı : http://validator.w3.org/
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Bu Site Google Adsense ile Gelir Elde Ediyor

Tarih: 2024-04-19, 01:40:00    Mesaj konusu: Forum Arası Reklamlar

Başa dön
MRTEKID

MesajTarih: 2009-03-04, 09:25:34    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

1. Dersimiz: Giriş

Konu : Basit Kurallar
Terimler
Sıralama

Basit Kurallar

Kural 1: Her tag (küçük kod parçacıkları)i iç içe kapatın. İlk önce yazdığınız kodu en son kapatın. Resmin üst kısmında doğru olan, alt kısmında yanlış olan anlatılmaktadır.

Her tag </b> işaretiyle biter. Bu iki işaretin arasına / işareti geldiğindeyse bu tag kapatılmış demektir. Şöyle ki: <> açık bir tag'dır, </> ise kapalı bir tag.

Bu kısmı anlayamayan arkadaşlar : İnternetten herhangi bir sitedeki HTML derslerine bakabilirler.

Kural 2: Her tema en az 2 dosyaya sahiptir. Bunlar style.css ile index.php dosyasıdır. Kısa bir tarifle index.php de temamızda neyin olacağına, style.css dosyasında ise neyin nasıl görüneceğine karar veririz.

Ortalama bir temada bulunan dosyaların listesi [Merak etmeyin ben sadece index.php, style.css kullanrak da yaptım :) ]

style.css
    index.php
    home.php
    single.php
    page.php
    archive.php
    category.php
    search.php
    404.php
    comments.php
    comments-popup.php
    author.php
    date.php

Terimler

Template - Örnek kodlar bütünü diyebiliriz. Bu sayede daha önceden programcılar tarafından yazılmış kodları kullanırsınız. Büyük bir dosyayı/temayı baştan oluşturmak zorunda kalmazsınız. Türkçesi : Şablon Mesela internetten indirdiğiniz temalardaki reklam.php dosyasının içinde genelde bütün her şey hazırdır. Siz sadece reklam aldığınız şirketin veya google adsensin verdiği kodu yerleştirseniz yeter. Bu sayede baştan bir reklam sayfası hazırlamanıza gerek kalmaz.

Template File - Bir kaç şablonun bir aradaki halidir. Bir wordpress teması bir kaç şablonun bir aradaki halinden oluşur.

Post - Kitap için sayfa ne ise bir wordpress bloğu için de post odur. Gönderilen her metin, ders, günlük, yazı, makale birer posttur.

Sıralama - Hiyerarşi

Aşağıdaki diagram size bir wordpress temasındaki dosya sıralamasını gösteriyor. Burada 6 tane dosya var. Yukarıdaki listeye bakınca biraz daha az dimi :) Şimdi arkadaşlar, buradakiler asıl olanlar. Bu dosyalar bu derslerde odaklanacağımız, "nasıl" sorusuna cevap bulacağımız dosyalar...

Önem sırasını belirtmek gerekirse soldakiler en önemliler (buna index.php de dahil :) ) sağdakiler ise onlara nazaran daha az önemliler.

Birinci ders bitmiştir arkadaşlar. Şmdi kahvaltı zamanı. İnşallah gün içinde devam edeceğim. Sizler de katkıda bulunabilirsiniz. Buraya kadar olan kısım giriş olduğundan bilgiden çok tanıştırma amaçlıydı. Bir dahaki derste görüşmek üzere. İkinci derste bir template dosyasının nelerden oluştuğuna yer vereceğiz.

Not: Her dersi ayrı ayrı mesajlarda işlememin TEK nedeni karışıklık olmasını engellemek istememdir.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Önceki mesajları göster:   
Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> Wordpress -> Wordpress Temaları Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız