Anasayfa FORUMLAR Üye Girişi Dosyalar Dersler İpuçları Yardımcı Araçlar Hakkımızda
KİMLER BAĞLI
Toplam Üye: 32638
Aktif Üye: 0
Aktif Ziyaretçi: 669
Üye Adı
Şifre
Beni Hatırla
          Yeni Üye KayıtYeni Üye Kayıt
          Şifremi UnuttumŞifremi Unuttum
FORUMLAR
 en acı iş tecrübem [emek ..
(26949 okuma, 36 yanıt)
 Emek Hırsızları İle İlgil..
(5078 okuma, 5 yanıt)
 Nuke ' copright silenleri..
(8707 okuma, 11 yanıt)
 Emeğe saygı duymayanlar F..
(5207 okuma, 4 yanıt)
Netopsiyon Online: Forums
Netopsiyon Online :: Başlık görüntüleniyor - en acı iş tecrübem [emek saygısızlığının böylesi]
 AramaArama   RütbelerRütbeliler   ProfilProfil   GirişGiriş 

en acı iş tecrübem [emek saygısızlığının böylesi]
Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> Emeğe Saygı Duymayanlar
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
hakan
Editör
Editör

MesajTarih: 2009-08-07, 20:17:21    Mesaj konusu: en acı iş tecrübem [emek saygısızlığının böylesi] Alıntıyla Cevap Gönder

uzun zaman oldu netopsiyon'a girmedim, başlık açmadım, cevap yazmadım vs vs. 14 aralık 2008'de askere gittim 16 mayıs 2009'da terhis oldum, sonra iş telaşı derken netopsiyon benim için geri planda kaldı, her neyse iş telaşı içinde bir iş buldum, dışarıdan bakınca iyi bir iş gibi duruyordu, şimdi sırasıyla yaşadıklarımı bu ülke insanının nasıl kandırıldığını anlatmak istiyorum, bunun yanı sıra tarafıma yapılan haksızlıkları burda belirtmek istiyorumki yaptığımız işin ne kadar kıymetli olduğunu anlayalım (yaptığımız işten kastım web işlerimizdir)

22 haziran günü iş başvurusunda bulundum, iş ney diyeceksiniz? sözde kendi web paketlerini yazan bir firma, isim tescili, barındırma, tasarım işi yapıyorlar.

Sözde diyorum çok profesyonelmiş gibi reklamını yapıyorlar, hiç bir profesyonellik yok oysaki, ana sayfada biraz görsellik, flash, grafik vs vs her şey hazır kalıplar üzerine ve çok büyük bir işmiş gibi bayilik sistemli çalışıyorlar Türkiye genelinde, oysa görseniz işi bir tarafınızla gülersiniz, pc'ler dökülüyor(celeron 644 makine kaldı mı? benim makine öyleydi), alt yapı iğrenç ve üstüne üstlük sunucular kiralık ama kendilerinin bünyesindeymiş gibi öyle bir anlatmışlarki aklınız hayaliniz durur, iklimlendirme şöyle, enerji böyle, hiç kesinti yok oysa İzmir konumlu bir data center, saydıkları özellikler data center'a ait, iş yerinde elektrik kesilse (ki hep kesiliyor) müşteri arasa bir sorundan bahsetse, elektrik yok pc çalışmaz ama yalandan bol ne var dünyada? efendim şu an seminerdeyiz, ara verdik, sorununuzu not aldım en kısa zamanda ilgileneceğiz ayakları filan komedi resmen yalana oynuyorlar....

24 haziran günü işe başladım, web bilgim iyi bulundu, tamam dendi 1 haftalık deneme süreci ile işe başladım, 1 temmuz günü bitecek olan denem sürem bir anda 6 temmuz'a uzadı (iş sahibi şehir dışına çıkmış, benim performansı tam algılayamamuş, 1 hafta daha koydu üstüne) haliyle iş başlangıcıma 6 temmuz dediler ve maaşın 6 ağustos'ta ödenir dediler, her şeye rağmen işe devam ettim, 6 temmuz'dan 6 ağustos'a kadar çekilecek çilem varmış çektimde, işi yöneten proje yöneticisi sıfatlı adam öyle bir tezgah kurmuşki hayret ettim doğrusu, ben satış departmanında görevlendirildim, işim il il telefon görüşmesi yapıp bayi dağıtımı yapmak, bayi dağıtımından kasıt türkiye'de şu şu firmalara bayilik verdim onlar bayim diyerekten kendine prim yapmak, bayilik vermeye kalktığı firmalardan bazıları o kadar büyük ki bu adamı 10 kez satın alırlar ve bir bayi gelse kullandığımuz bilgisayarları görse acır halimize yazık şunlara bak der, kendi başarılarından bahsediyor bana 3 saatte 50 bayilik vermiş!(yalancının diye başlayan bir küfür vardır bizde devamını söylemeyim burdan) gelelim yapılan işe;

paketleri var yazdıkları kendileri yazmışlar onu atıp ftp'ye birkaç grafik görsellik ile bitiriyorlar işi(grafikçi ve kodçu arkadaşlar olmasa hiçbirşeye benzemiyor çalışmaları, ellerine sağlık iyi iş çıkartıyorlardı arkadaşlar) ftp vermiyorla kesinlikle ve sistemleri o kadar amatörki barındırma hizmetleri veriyorlar, sitelerinde ticket sistemi yok, alan ya da alan adı yenilecek telefonla bildirim, müşterinin sorunu var telefonla arasın, hangi devirde yaşıyoruz? bu işi yapıyorsan alt yapın sağlam olacak değil mi? ve o kadar çok insanının sitesini yapmışlar ki, önceki çalışmaların çoğu yarım yamalak bırakılmış, yazık günah para alıyorsun bu iş karşılığında ve alan adlarıda kendi üzerine sitelerinde müşteri için kontrol paneli yok ki neden olsun alan adı onda olsun ki sattığı adam ona mecbur olsun

velhasıl kelam üniversite mezunuyum bu kadar aşağılanma görmedim, performansım düşükmüş, bayilik veremiyormuşum, kendisi olsa hemen verirmiş bayilikleri, ve gelelim ücrete bana 500 tl + prim verecek olan adam dün maaş günümü unutup, üstüne pişkin pişkin "ben seni unuttum, yarın vereceğim paranı" dedi ve maaş alacağımı ben hatırlattım adama mesai bitti 1 saat herifi bekledim, bugün izinliydim paramı hesabıma havale edecekti ve etmedi biliyordum para alamayacağımı, öylede oldu zaten, ve işten 1 ay önce ayrılan diğer arkadaşın anlattıkları; 10 ay çalıştırıp adamı sigorta sözü verip sigorta yaptırmamış şerefsiz herif! telefonla aradım ağzıma ne geldiyse saydım paranda işinde senin olsun diyerek...

memleketim insanına yazık çok kişi bu adamı adam sanıp iş yapıyor, çoğu müşterisi ile telefonda bile görüşmek istemiyor, kaçıyor kendinden, işinden aklınca şirket havası vermeye çalışmış üç kuruşluk işine, yaşamam lazımmış yaşadım...
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et
Bu Site Google Adsense ile Gelir Elde Ediyor

Tarih: 2024-03-29, 05:33:48    Mesaj konusu: Forum Arası Reklamlar

Başa dön
ekolcu
Mybb Sorumlusu
Mybb Sorumlusu

MesajTarih: 2009-08-07, 20:41:48    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

kim olduklarını söyle ki başkaları da böyle tuzağa düşmesin...
Geçmiş olsun...Kul hakkı dünyada çıkar nasılsa...
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger
xcolornick

MesajTarih: 2009-08-07, 20:45:14    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ekolcu :
kim olduklarını söyle ki başkaları da böyle tuzağa düşmesin...
Geçmiş olsun...Kul hakkı dünyada çıkar nasılsa...

Kim oldukları pek önemli degil aslında önemli olan bu ülkenin içinde bulundugu durum ekonomik kriz.
bende üniversite mevzunuyum hastanede teemizlik işi yapıyorum.
arkadasımız hayatının ilk acı iş tecrubesını yasamıs sanıyorkı ılerde yasamayacak ne akıllı davranırsak davranalımbu ülkede iş veren işciden aç durumda iken pek yapacak bişey yok sanırım
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
hakan
Editör
Editör

MesajTarih: 2009-08-07, 21:00:19    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bakın mesele para değil aslında, kendi işverenime gelecek olursak öyle ya da böyle yalanla dolanla bir sürü iş yapmış ve yapmaya devam ediyor, ülke geneline yayılmış, çok iş yapıyormuş, çok büyük firmaymış gibi caka satıyor ve tıkır tıkır para kazanıyor, kendi kazanıyor ama iş çalışanına gelince umrunda olmuyor, baksanıza adam güya maaş günümü unutmuş, bir personelin maaş günü unutulur mu ya, mal mısın sen? bu nasıl düzensizlik? işte bu kadar umrundaymışız herifin!

milletimiz bu gibilere kanıyor ben burda yurdum insanına üzülürüm, yazıktır para verip karşılık alamıyor çoğu yapılan çalışmalar ortada, yarım yamalak işler Allah büyük işte herifi geçende kendi aptallığı yüzünden elektrik çarptı elleri yandı, sargılı dolanıyor ortada işten ayrılmama yakında tek site üzerinden bütün sunucuya virüs bulaştı, kimbilir daha neler gelecek başına...

kim olduklarını özel mesajla atarım isteyene, burda vermem doğru değil
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et
seyranli

MesajTarih: 2009-08-07, 21:28:31    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sosyal güvenlik kurumunu durumdan haberdar edin. Maaş ve sigorta yatmaması gibi durumlarda katı çözümleri bulunuyor
Başa dön
Bankocu
Editör
Editör

MesajTarih: 2009-08-07, 21:41:37    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Büyük geçmiş olsun hakan.
Tez elden kurtulman belki de hayrına olmuştur.

Memlekette böyle "hallederiz kadir" lerden çok var.
Başa dön
hakan
Editör
Editör

MesajTarih: 2009-08-07, 23:13:40    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

seyranlı, üstad can tavsiyen için sağol, koydum aklımın bir köşesine
Bankocu alper abi sağol, az bir zaman içinde görebildim ne tür bir yaratık olduğunu...

web işlerini bilmesem, yerdim yaptıklarını web işi buymuş diye, işleri güçleri şişirme,kasıntılık,gösteriş ve şak şakçılık, yine diyorum yine bunlarla çalışan milletimize, yurdum vatandaşına yazıktır...
Başa dön
shevhat

MesajTarih: 2009-08-08, 01:04:35    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Geçmiş olsun Hakan kardeş, Sen yine bir aylık maaşı içerde bırakıp tezelden kurtulmuşsun çakallıklarından, kendin diyon başka bi eleman 10 ay sigorta vaadi ile kandırılmış diye...
Ve ne acıdır ki ülkemizde bu ve buna benzer yüzbinlerce mahlukat mevcut, Hepsi de tıkır tıkır gariban parası yiyip zengin oluyorlar..

Ehhh herkesin bir hesabı vardır, Ya Onun (Rabb'imiz).

Sözde firmayı P.M. atarsan sevinirim.
Başa dön
Bu Site Google Adsense ile Gelir Elde Ediyor

Tarih: 2024-03-29, 05:33:48    Mesaj konusu: Forum Arası Reklamlar

Başa dön
hakan
Editör
Editör

MesajTarih: 2009-08-08, 01:40:07    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

pm attım, ya Allah'ın büyüklüğünü gördüm ve bahsettim mesajımda önce elektrik sonra virüs...
Başa dön
aynaliz

MesajTarih: 2009-08-08, 01:42:40    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Vay şerefsizler bu kadarıda olmaz geçmiş olsun hakan kardeş bu arada aramıza hoşgeldin yeniden :)
Başa dön
hakan
Editör
Editör

MesajTarih: 2009-08-08, 01:51:19    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

hoşbulduk aynaliz Wink , herkesin bilgisi olsun istedim, sonuçta yaptığımız iş bu yani burda web işiyle uğraşıyoruz hepimiz, bu ve bunun gibi adamlar yüzünden millet web'den ve tasarımdan soğuyor, neden? üç kağıt var ondan! hem millete üç kağıt hem çalışana üç kağıt ama her nasıl olmuşsa hep kazanmış bu adam!
Başa dön
sadakatli

MesajTarih: 2009-08-08, 02:00:29    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Şu firmayı banada mail atsana hakan.belkide bizde bu adamla müşerrefiz.
Başa dön
hakan
Editör
Editör

MesajTarih: 2009-08-08, 02:16:29    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

attım özel mesaj sadakatli
Başa dön
webhancer

MesajTarih: 2009-08-08, 08:59:30    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Geçmiş olsun Bence Bu konuda burdaki ustalarimiz daha geniş açiklamalar yaparsa daha iyi oluçak herkezde bilgilenmiş olur..

bende şu firmanin ismini özelden ala bilirmiyim lütfen...
Başa dön
anzerhoneybee

MesajTarih: 2009-08-08, 10:18:59    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

kardeş firma izmirde demişsin bizde izmirdeki firmalardan birinin müşterisiyiz.belkide bizim firmadır.
banada özelden mesaj at eğer benim firmaysa senem yaklaşıyor hemen değişeyim.
Başa dön
hakan
Editör
Editör

MesajTarih: 2009-08-08, 11:05:48    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaşlar data center izmir'de, benim çalıştığım yer tokat'ta buna dikkat edelim, izmir'deki data center açısından sorun yok, onlardan sunucu kiralamışlar, onun üzerinden çalışıyorlar
Başa dön
LaRoVVV

MesajTarih: 2009-08-08, 11:16:02    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

hakan hoşgeldin sen varken ben bu sitede degildim yani tanımassın ama şu firmanın ismini alabilirmiyim pm atarmısın zahmet olmassa bir de geçmiş olsun seyranlının dedigi gibi SSK ya gidersen Mühürü yer o firma artık vergi levhası v.s gibi şeyler varmı orasıda meçhuldur... neyse büyük geçmiş olsun zararın neresinden dönersen Kar ' dır.
Başa dön
hakan
Editör
Editör

MesajTarih: 2009-08-08, 11:26:14    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

hoşbulduk sağolun arkadaşlar, özel mesajlarınızı gönderdim isteyen arkadaşlar için
Başa dön
AndersNystrom

MesajTarih: 2009-08-08, 17:19:59    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Aynı şey benimde başıma geldi. Sözde kendi siteleri icin webmaster arıyorlardı başvurdum kabul edildi. İşim sadece verdikleri siteyi güncel tutmakdı derken müşteri bulmaya başladılar prim hesabı onu da kabul ettim. Dolandırıcı oldukları yavaş yavaş belli oldu ve maaş günüm gelmeden önce avans istedim ki en azından paramın bi kısmını kurtarayım diye. Maaş günüm geldi tabi bahaneyle vermediler bende o gün bıraktım maaşımı verene kadar da müşterilere yapmış olduğumuz websitelerini teslim etmiyeceğimi söyledim ki bunlar birde şirketlerle sözleşme imzalıyorlardı. Ben işi bıraktıkdan bir gün sonra ofisi kapattılar ve firarlar :)
Başa dön
hakan
Editör
Editör

MesajTarih: 2009-08-09, 02:58:45    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bakalım bu herif ne yapacak bu ayakla? fazla sürmez kırılır ayakları, demem o ki yaptığımız iş gerçekten önemli, web tasarım işimizin kıymetini bilelim bu gibi adamlara fırsat vermeyelim...
Başa dön
osdem66

MesajTarih: 2009-08-09, 10:40:37    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Merhaba Hakan Kardeş hoşgeldin geçmiş olsun öncelikle..

Malesef özel sektörde bu cogunlukla yasanan bir durum sen gene akıllılık etmiş ve ilk ayında zararın neresinden dönersen kardır misali ayrılmışsın oradan.
Sigorta sözü verilip yaptırılmadigi gibi 1 ay caliştirip işler bozuk bir kaç güne verelim gibİ yalanlarla maaş ödemesi yapılmayan bir aylık emegini kurtarabilmek için aylarca calışıp hiç maaş alamadan yol gösterilen çalışanlar var. Adamlar için personel bulmak sorun degilki işsizliğin hat safhada oldugu bir ülkede.. sen gidersin, yarın emeğini yiyecegi baska bir insan evladini bulur caliştirir 1-2 ay sonra ona da yol verir..Bu malesef bu sorun,sadece işverenin degil sosyal güvenlik kurumunun yeterli denetlemeyi yapmamasi yapsada işini düzgün yapmamasi ve rüşvetin döndüğü bir ülkede de bundan fazlası bekelenemez..Bizim gibilerinde yapabildigi tek sey bu gibi durumlarda Allaha sıgınmak.. EĞİTİM ŞART...

Özelden bana da atarsan bunlarin ismini sevinirim kardeşim.. selametle..
Başa dön
hakan
Editör
Editör

MesajTarih: 2009-08-09, 12:18:59    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

osdem66 çok açıklayıcı ve güzel bir yazı yazmışsın, çoğumuz mecbur kaldığımız için bu gibilerin eline bakıyoruz her neyse ben çoğunluktan farklı olarak çektim kapıyı çıktım, aileme ve yakın çevreme günler öncesinden söylemiştim, ben para alamazsam şaşırmayın şeklinde aynende dediğim gibi oldu ve yine şu sözümü yinelem istiyorum şu bir ay boyunca bayilik adına görüştüğüm çoğu bilgisayar, yazılım, bilişim işiyle uğraşan insanlar için çok üzgünüm, kendi çıkarı için yüzlerce insan üzerinden prim yapmaya çalışan birinin oyununa kısa sürede olsa alet oldum!

osdem66 özel mesaj attım Wink
Başa dön
osdem66

MesajTarih: 2009-08-09, 12:40:24    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Değerli kardeşim birde bu olayın bayan çalışanlar için olan versiyonu var o içler acısı 1 ay calışıtırıp calışırken bayana tacizde bulunulup bekledigi karsılıgı bulamadıgı zamanda camur atılıp kapı dışarı edilen bayanlar.. ki bu bayan calışanlar bırak çalıştıklarının karşılıgını almayı namuslarını kutardıklarına dua eder pozisyona geliyorlar..Bayan ne yapsın sesini cıkartsa babasına abisine bu durumu izah etmeye kalksa hemen işte kizinizin calışma disiplini bize uymadi afdersiniz şerefsizce iftiralar atıyorlar. Bayan çalışanda adım lekelenir aileme karşı mahcup olurum korkusuyla bu derdini büyüklerine de acamiyorlar.. malesef TR. de bu sitem çökmüş durumda pardon çökmüş mü dedim olmayan sistem çökmezki değilmi:)
Başa dön
hakan
Editör
Editör

MesajTarih: 2009-08-09, 12:46:47    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

evet sistem yok malesef, bizlerde olmayan bir sistemin içinde ziyan olup gidiyoruz böyle, şu hayatta öğrendiğim en sağlam şey "dürüst olmak" oldu ömrümün sonuna kadarda bu öğrendiğim şeyle yaşayacağım inşallah!
Başa dön
osdem66

MesajTarih: 2009-08-09, 12:51:56    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ben çok iyi biliyorum bir bayan arkadasim taciz sebebeiyle 3 ay da 3 ayrı iş değiştirmişti ve 3 ncden de parasini alamamişti. en acı tarafi da ne biliyormusunuz ailesi oturup bu bayanla konuşup derdin ne neden böyle sürekli iş degiştiroyrsun diye insan yerine koyup sormak yerine.Ailesinin sende bir yerde dikiş tutturamadin sürekli iş degiştiriyorsun o işler zormu geldi kolay iş nerede varmı öyle bedava para kazanmak zor geliyor sürekli iş degiştiriyorsun sen adam olmazsın gibi suclamalarına maruz kalmıştı..Kısır döngü dönüp duruyor iş veren taciz ediyor evde horlaniyor ama çalışmasi isteniyor önüne gelen faydalanmak için calışıyor e peki bu bayanlar nasıl calışacak ya. Sonra diyorlarki bu ülkde namusla çalışıp para kazanmak zor.. zor edence kendileri calıştırmayada horlayan da taciz edende..
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> Emeğe Saygı Duymayanlar Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
Sayfaya git 1, 2  Sonraki
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız