Anasayfa FORUMLAR Üye Girişi Dosyalar Dersler İpuçları Yardımcı Araçlar Hakkımızda
KİMLER BAĞLI
Toplam Üye: 32638
Aktif Üye: 0
Aktif Ziyaretçi: 787
Üye Adı
Şifre
Beni Hatırla
          Yeni Üye KayıtYeni Üye Kayıt
          Şifremi UnuttumŞifremi Unuttum
FORUMLAR
 Nuke sentinelin sorgulama..
(4680 okuma, 0 yanıt)
 dizin CHMOD ları değişmiy..
(7865 okuma, 6 yanıt)
 3.3Patch Hakkında Versiyo..
(3274 okuma, 0 yanıt)
 nuke sentinel 2.6.01 kura..
(9580 okuma, 10 yanıt)
 Nuke Sentinel..
(4312 okuma, 2 yanıt)
 Nuke 8.0 Guvenlik..
(4844 okuma, 2 yanıt)
 Php Nuke 8.0 Güvenlik asa..
(3398 okuma, 0 yanıt)
 php nuke 8 kurdum güvenli..
(9883 okuma, 10 yanıt)
 Arkadaslar Lütfen Yardımc..
(9151 okuma, 9 yanıt)
 Site hacklendi sanırım.....
(5107 okuma, 2 yanıt)
 Hadi Protector Kuralım..
(40427 okuma, 45 yanıt)
 Bu bir saldırmı..
(8029 okuma, 7 yanıt)
 siteme virüs girmis..
(8145 okuma, 6 yanıt)
 Sitedekileri atmak..
(5114 okuma, 2 yanıt)
 Kötü botları engellemek...
(11013 okuma, 10 yanıt)
 2 dakika içinde 5 farklı ..
(7051 okuma, 5 yanıt)
 index atılamayan site yap..
(6937 okuma, 5 yanıt)
 Sanal Klavye Uygulamasi H..
(5228 okuma, 2 yanıt)
 js trojandownloader.agent..
(5662 okuma, 4 yanıt)
 Güvenlik konusunda yardım..
(7359 okuma, 8 yanıt)
 Sunucu firması websiteme ..
(4861 okuma, 2 yanıt)
 siteme saldirimi olmus?..
(5840 okuma, 4 yanıt)
 Protector bir işe yaramıy..
(13607 okuma, 15 yanıt)
 Nuke Sentinel 242 pl5 ( 7..
(26153 okuma, 25 yanıt)
 hacklendim mi?..
(5902 okuma, 4 yanıt)
 Güvenli prefix değiştirme..
(75300 okuma, 108 yanıt)
 7.6 ya 3.2 pack nasıl yap..
(4378 okuma, 1 yanıt)
 Site neden Google i banla..
(4122 okuma, 1 yanıt)
 PhpMyadminden toplu isim ..
(6130 okuma, 4 yanıt)
 sentinel güvenlik sistemi..
(7151 okuma, 6 yanıt)
 Sitemdeki Bu Acik Neyden ..
(7198 okuma, 6 yanıt)
 Saldırı yedim BW dolmuş. ..
(9645 okuma, 9 yanıt)
 sürümünüz < 7.8 ise s..
(6924 okuma, 5 yanıt)
 forum için kod yazma yasa..
(4842 okuma, 2 yanıt)
 Arkadaşlar hacklendim seb..
(4626 okuma, 2 yanıt)
 KENDİ TOLBARIMIMDAN AYDA ..
(5180 okuma, 3 yanıt)
 Bütün indexler değişmiş, ..
(4694 okuma, 3 yanıt)
 Çok sorulu, çok şıklı ank..
(3417 okuma, 0 yanıt)
 Protector' deki Host İs..
(3429 okuma, 0 yanıt)
 php nuke dosyaları şifrel..
(7448 okuma, 7 yanıt)
 index dosyasının chmod k..
(4002 okuma, 1 yanıt)
 AdminBox-1.0.3 Kurulumund..
(3578 okuma, 0 yanıt)
 gec saatlerde hızlanan tr..
(7733 okuma, 8 yanıt)
 Prefix değiştirmede coppe..
(4421 okuma, 1 yanıt)
 Nuke Güvenlik..
(157174 okuma, 257 yanıt)
 bütün index lere iframe e..
(18385 okuma, 24 yanıt)
 Nuke Sentinel Google bot ..
(5622 okuma, 4 yanıt)
 Siteme Sürekli Üye Oluyor..
(23900 okuma, 28 yanıt)
 Yeni iframe virüsler kodl..
(18648 okuma, 23 yanıt)
 Nuke Versiyonları Hakkın..
(3723 okuma, 0 yanıt)
Netopsiyon Online: Forums
Netopsiyon Online :: Başlık görüntüleniyor - Hacklenmeye karşı tepkilerimiz, hakkımızı arama yolları..
 AramaArama   RütbelerRütbeliler   ProfilProfil   GirişGiriş 

Hacklenmeye karşı tepkilerimiz, hakkımızı arama yolları..

Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> Php-Nuke -> Php Nuke Güvenlik
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Sergen

MesajTarih: 2009-04-13, 00:21:54    Mesaj konusu: Hacklenmeye karşı tepkilerimiz, hakkımızı arama yolları.. Alıntıyla Cevap Gönder

Bütün netopsiyon.com ailesine selamlar..
Yazım uzun ama önemli..Lütfen okuyalım.. Exclamation

Bizler sanırım hacklenmeye karşı tepkilerimizi tam anlamıyla gerekli mercilere ulaştıramamışız, (tepkilerimiz büyük olsaydı siteler böyle kolayca hacklenmezdi) ve bunun yanında da yasal yollardan hakkımızı arayamamak da bir eksikliğimiz.
Ben bu başlığı açıp bu forumda en azından bir başlangıç yapmak istedim. Yapmamız gereken başka alternatif ve önerileriniz varsa burada paylaşın..
Ben başlıyorum..
* * *
Arkadaşlar bir sitemiz hacklendiği zaman, yada hacklenme tehlikesi geçirdiğinde morallerimiz alt üst oluyor değil mi? O solucanı bir kaşık suda boğasınız mı geliyor?

Bu duruma düşenlerin, maddiyatı bir kenara koyun onca harcanmış zamanları ve çalışmaları heba olup gidiyor.

Bizler elimizden geldiğince sitelerdeki açıkları kapamaya çalışıyor ve bazı güvenlik önlemleri alıyoruz, almalıyız da..

1- İlk etapta sitemizin güvenliğini alalım. (en azından; karışık karakterli şifreler kullanın, prefix değiştirin, admin box kurun, config dosyasını saklayın vs.)

2--İnternet ortamında siteler nasıl hacklenir vs. türünden bir çok yazı ve dökümanlar mevcut. Hatta bunun için kurulmuş siteler var.. Bu gibi siteleri gördüğümüzde lütfen gerekli mercilere şikayet edelim. Bu gibi içeriklerin yayınlanmasını asgariye indirelim. Tepkilerimizi o sitenin adresini yazarak şu siteye bildirelim http://www.ihbarweb.org.tr/index.html (ben bu siteyi buldum başka bir sitede de olabilir)

3- Bu gibi suçların cezasının artırılması için yasanın değişmesi için gerekli yerlere başvuru yapalım.

4- Bu işlerle uğraşanların ekserisi internet cafe gibi yerlerden saldırı gerçekleştirdiğini varsayarsak, internet cafe gibi ortamlarda gerekli tedbirler alınması için bir takım çalışmalar yapılabilir.

5- Eğer sitemiz hacklendi ise hakkımızı yasal yollardan arayalım. Ben internette şöyle bir dilekçe buldum onu sizinle paylaşıyorum.

Sitesi Hack’lenen Savcılık Suç Duyurusu Dilekçe Örneği

BULUNDUĞUNUZ ŞEHİR SAVCILIĞI’NA

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNAN: ADINIZ SOYADINIZ

SUÇ TARİHİ: Suçun işlendiği tarih

AÇIKLAMALAR:
Eklemek istediğiniz konuyla ilgili bilgiler varsa burada belirtin.

I.OLAY

Yukarıda belirttiğim tarihte web siteme girdiğimde şu şekilde bir tutarsızlıkla karşılaştım.

şu şekilde: Burada sitenize verilen zararları belirtin.
Örn: index atmışlar ise o index’in ss’ini alıp çıktı olarak alın ve bu dilekçeye ek olarak belirtin ve size bu engellemenin verdiği zararı maddi ve manevi olarak açıklayın.
Konuyu açıklarken bilişim suçları kanunlarının hangi maddesine aykırı davrandıklarını da konu içinde kısaca belirtin.
Örn: 5237 sayılı sayılı ceza kanununun 244. maddesinin birinci bendine göre “Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi, ” (burada suçun cezai yaptırımını yazmayın örn: (bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. yazmayın))Suçunu işlemişlerdir.

KANITLAR:
Bilişim suçlarınını delillendirilmesi konusunda sabit kararlar yoktur. Bu tip hacklenme konusunda çok az dava açılmış olup tek kanıtları suçlunun IP numarası ve e-mail adresidir. Buna rağmen bügüne kadar açılan her dava kazanılmıştır.

* İndex’in SS. Görüntüleri.
* Kullanılan sistemin özelliklerinde var ise çeşitli log’lar.
* Ulaşılabiliniyor ise suçu işleyen kişinin IP numarası.
* İndex üzerinde varsa e-mail adresi (genelde bunu hep yazarlar index üzerine)
* Saldırıyı yayınlayan siteler (zone gibi)
* Saldırıyı üstlenen site
* Var ise zanlının adı soyadı.
* Zanlı ile ilgili olan her bilgi delil niteliğindedir.

SONUÇ VE İSTEM:

Yukarıda açıklanan nedenlerle, bilişim suçları işleyenler haklarında suç duyurusunda bulunulan gerçek ve tüzel kişiler hakkında, 5237 Sayılı TCK’nin XX. ve XX (hatta daha varsa bu XX’leri uzatabilirsiniz.) ‘inci maddeleri de dikkate alınarak kamu davası (eğer konunun kamuya zarar verdiğini düşünüyorsanız yok şahsi ise şahsi olduğunu belirterek) açılmasını güvenlik tedbirlerinin uygulanmasını saygı ile arz ve talep ederim. TARIH.

Emek verdiğiniz siteye saldıran zarar veren varsa çekinmeyin. Gidin savcılığa suç duyurusunda bulunun. Devlet gerekli cezaları veriyor..

- - - -

UNUTMAYIN ARKADAŞLAR Bu konuda bizler birlik sağlamazsak bu sanal alemde daha çok sıkıntılar çekeriz.

En son Sergen tarafından 2009-04-13, 01:14:51 tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Bu Site Google Adsense ile Gelir Elde Ediyor

Tarih: 2024-04-27, 09:21:10    Mesaj konusu: Forum Arası Reklamlar

Başa dön
neoplis

MesajTarih: 2009-04-13, 00:58:46    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Tebrik ederim Sergen Aydınlatıcı Olucağına İnanıyorum
Yardımcı Bağımdan:

http://www.kom.gov.tr/Tr/

Linkdende Bilgi alına bilir.
Saygılarımla
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Sergen

MesajTarih: 2009-04-13, 01:04:14    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Neoplis
Senin verdiğin sitede bir bölüm gördüm, şikayet bölümü İLETİŞİM..

Hangi kısma şikayet yazılacağı seçiliyor (Bilişim suçları)

http://www.kom.gov.tr/tr/EBildirim.asp

Buda başka bir site

http://bilisimsuclari.iem.gov.tr/
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder
neoplis

MesajTarih: 2009-04-13, 01:39:34    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Evet Sergen Doğrdur.

Benim Tavsiyem Hangi İLde Kalıyorsanız o ilin Emniyet Müdürlüğü Web Sitende (Mecburiyet Bakanlık tarafından ) Bilişim Suçları Diye Bir Bölüm Oluşturlmuş Olması lazım Yani bir nevi Bilişim Suçları Masası Çünkü Orduda Bir Eleman Bir Firmanın sayfasın Yapmıştım Sürekli Saldırı Yapıyordu İpden Tespit Etim ve verdim 3 Gün içinde Buldular elemanı 18 Yaşında Lİse Öğrencisi ve Cafeden bu mirc botları ile Sitenin Sunucusunu Meşgule verdiyordu Bir arkdaşım sayesinde tespit etik ve Belgelendirdik Ordu Emniyet Müdürlüğü Beni 1 Hafta Aradı ve yardımlarınız için teşekür ederiz dendi..
eleman yaşı küçük oldugu için Firma dava açmıştı davadan vazgeçmişti..

Tavsiye..
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder Yazarın web sitesini ziyaret et MSN Messenger
Önceki mesajları göster:   
Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> Php-Nuke -> Php Nuke Güvenlik Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız