Anasayfa FORUMLAR Üye Girişi Dosyalar Dersler İpuçları Yardımcı Araçlar Hakkımızda
KİMLER BAĞLI
Toplam Üye: 32638
Aktif Üye: 0
Aktif Ziyaretçi: 935
Üye Adı
Şifre
Beni Hatırla
          Yeni Üye KayıtYeni Üye Kayıt
          Şifremi UnuttumŞifremi Unuttum
FORUMLAR
 nuke için sağ tarafta kay..
(23986 okuma, 13 yanıt)
 php hata yardım lüffen..
(9571 okuma, 2 yanıt)
 Virüs..
(7409 okuma, 1 yanıt)
 php-nuke Den Kayıp Yapmad..
(26311 okuma, 18 yanıt)
 Yeni 1 Tema yükledim böyL..
(10037 okuma, 5 yanıt)
 Türkçe KArakter Hatası :S..
(11679 okuma, 7 yanıt)
 Bir modülün admin file'ın..
(5560 okuma, 1 yanıt)
 Herhangi Bir Site Hostund..
(6627 okuma, 2 yanıt)
 sql hata veriyor..
(4982 okuma, 0 yanıt)
(6115 okuma, 1 yanıt)
 Konu başlıkları boyutu..
(5553 okuma, 1 yanıt)
 Resimli Menü Block Sorunu..
(13369 okuma, 9 yanıt)
 Üye kayıt olurken boşluk..
(12082 okuma, 9 yanıt)
 Aynı mysql'u kullanan bir..
(12293 okuma, 8 yanıt)
 video stream için bi iste..
(5144 okuma, 0 yanıt)
 siir bölümünde ilginc bir..
(5283 okuma, 1 yanıt)
 facebook hayranı ol blogu..
(14414 okuma, 7 yanıt)
 facebook'ta rss..
(4994 okuma, 1 yanıt)
 Center Block Sorunu..
(7027 okuma, 3 yanıt)
 Forum Yedeği Yardım..
(6404 okuma, 2 yanıt)
 Resim Göstermeme Sorunu..
(6466 okuma, 2 yanıt)
 Flashchat kaldırma..
(5638 okuma, 1 yanıt)
 Dergi tasarım..
(4595 okuma, 0 yanıt)
 Forum konusuna resim ekle..
(5948 okuma, 1 yanıt)
 html destek-yardım..
(9933 okuma, 7 yanıt)
 Temayı Sola Dayayıp, Dara..
(10979 okuma, 8 yanıt)
 Amanav Manşet Haber Yorum..
(15889 okuma, 15 yanıt)
 Haber resmi çok büyük çık..
(9966 okuma, 6 yanıt)
 Ip ve Domain Girişi..
(4564 okuma, 0 yanıt)
 Üye olurken noktalama isa..
(6041 okuma, 2 yanıt)
 Site ana sayfası çok geç ..
(5653 okuma, 1 yanıt)
 merhabalar..
(4900 okuma, 1 yanıt)
 emlak sitesi hakkında..
(10827 okuma, 7 yanıt)
 DinleTr Scriptinin Hatası..
(6038 okuma, 2 yanıt)
 Şeritli resimler Bloğu..
(9843 okuma, 7 yanıt)
 facebook duvar yazısı..
(5239 okuma, 1 yanıt)
 Radyo İstek Bölümü..
(12328 okuma, 11 yanıt)
 Php-Nuke 8.1 Kurulum Soru..
(8005 okuma, 5 yanıt)
 üye olunca aktifleştirme ..
(12018 okuma, 12 yanıt)
 php nuke tema..
(5294 okuma, 2 yanıt)
 bos sayfa nasil olusturur..
(7500 okuma, 4 yanıt)
 Resim Galersi Ve Ziyaretç..
(8225 okuma, 5 yanıt)
 DinleTr Scripti artık çal..
(9846 okuma, 7 yanıt)
 Phpnuke etiket sistemi...
(20987 okuma, 20 yanıt)
 tree menu..
(6906 okuma, 3 yanıt)
 sitem üye girişlerini kab..
(10886 okuma, 9 yanıt)
 Windows Hostta Nuke Sitey..
(6537 okuma, 3 yanıt)
 Pm Gönderiminde Sorun..
(4491 okuma, 1 yanıt)
 üyeyi sildim forumda izi ..
(6834 okuma, 3 yanıt)
 Üyeler arasi e-mail gönde..
(4335 okuma, 0 yanıt)
Netopsiyon Online: Forums
Netopsiyon Online :: Başlık görüntüleniyor - ... Data [Veri] ve Veritabanı [Database] taşıma`
 AramaArama   RütbelerRütbeliler   ProfilProfil   GirişGiriş 

... Data [Veri] ve Veritabanı [Database] taşıma`

Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> Php-Nuke -> Php Nuke Sorunlarınız
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj
Abiniz

MesajTarih: 2009-03-21, 23:47:48    Mesaj konusu: ... Data [Veri] ve Veritabanı [Database] taşıma` Alıntıyla Cevap Gönder

Merhaba sevgili arkadaşlar,

Sizlerden bir kaç gün uzak kaldıktan sonra çektiğim büyük büyük özlemler sonrasında, herkesin sürekli olarak yaptığı hatalardan birisi olan ve sonuç olarak çözüm bulana kadar sitelerinin kapanmasıyla sonuçlanan bir sorundan bahsedeceğim.

Veri [Data] Taşıma; İlk olarak bu sorunla ilgili olarak HTML tasarım yapanlara bir önerim olacak.

Eğer ilerde siteyi taşırım, domain'i değiştiririm gibi gibi... bazı bazı... düşünceleriniz varsa asla sitede Yazı ve Resim yollarını "http://www.siteadi.com/resim.jpg" ve "http://www.siteadi.com/yazi.html" şeklinde yapmayın. Eğer yaparsanız ilerde alacağınız "www.arabeniboyabeninecla.com" adlı siteye atacağınız "www.siteadi.com" adlı site için bütün HTML sayfaları tek tek açıp değiştirmeler yapmanız gerekecek. Bu sebepten dolayı "resim.jpg" ve "yazi.html" diye linklendirmek daha akıllıcadır ve taşımalarda hiç bir şekilde problem çıkarmayacaktır.

(Tamam'da hocam ben HTML kullanmıyorum. Portal tarzı birşey kullanıyorum peheheh bi işe yaramaz bu yazın.) dedi biri sanki. :)

Hemen size sistemlerle ilgili bir Püff noktadan bahsedeyim.

Örneğin ben uzun zamandır Nuke kullanmıyorum ancak mantıklı birkaç fikir yürüttükten sonra neyin ne olduğunu şipşak anlayabiliyorum. Mesela Nuke'yi kurduktan sonra Kontrol Panelinde bariz gözününüzün önünde duran ancak genelde kimsenin ne işe yaradığını bilmediği Site URL gibi bir başlıklı kutucuk var. Bu kutucuğun içerisinde www.siteadi.com bulunmaktadır. Bu kutucuk sayesinde config.php dosyası yönlendirilmekte ve site dosyaları açılmaktadır. Eğer sen tutup bunu "eski.netopsiyon.com"a yönlendirirsen senin dosyalarını o sitede arayacaktır. Senin Veritabanını o sitede arayacaktır. e Bulamayıncada doğal olarak hatalar çıkartacaktır karşına.

Neyse efendime ne söyleyeyim günler, haftalar birbirlerini kovaladı ve işte o an geldi. Site adın banlandı, yalanlandı, hakaret edildi birşeyler oldu falan işte sizde tutup "www.arabeniboyabenijale.com"u aldınız güzelce bir domain aldınz. En düşük rakam olarak 15 YTL bayıldınız. Aktarıcaksınız eee nasıl aktarıcaksınız... Bir yandan salya sümük ağlıyorsunuz küfürler hakaretler saçıyorsunuz. Arkadaşınız nasılsın dediğinde Somurtgan şirinin yandan yemiş hali gibiyim diyorsunuz falan. Sonra gelip burda soruyorsunuz, abiii abiii bak hele yaa ben siteyi taşıdım ama taşıyamadım yani enteresan bir durumla karşı karşıyayım diyorsunuz. Biz bu işi biraz bilen insanlar olarak size yönergeler çıkarıyoruz bak şöyle yap, olmazsa şöyle yap falan gibi. Şimdi aşağı bildiğim sistemlerle ilgili olarak taşıma yapılmadan önce yapmanız gereken girişimleri anlatacağım. Eğer banlanma gibi bir durum veya engellenme gibi bir durum olursada bununla ilgili yapmanız gerekeni anlatacağım. İyi okuyun... Mantıklı düşünün ve sizde yapacaksınız...

Eğer banlanma gibi birşey söz konusu değilse, öncelikle Yönetim Panelinden, Site URL, Dosya Yolu, Dizin Yolu, Onun Bunun Yolu, Aşağı Yolu, Yukarı Yolu, Yan Yol, Kötü Yol, İyi Yol vb. gibi adresleri değiştirin. Yeni sitenin URL Bilgilerini veya dizin bilgilerini girin. Eğer aktarmadan önceki Host sisteminizin Paneli ve Aktaracağınız Host sisteminin Panel'i farklıysa bazı değişiklikler olacaktır. Mesela Cpanellerde bildiğiniz gibi ftpismi_veritabanikullaniciismi şeklinde bir Veritabanı oluşturmanız gerekiyor. Plesk Panellerde ise böyle birşey söz konusu değil. Cpanelden Plesk Panel'e aktarırken bir sorun yaşamazsanız, ancak Plesk Panelden Cpanel'e aktarırken sorun yaşamanız kaçınılmazdır. Örneğin sen Plesk Panelde Abiniz diye bir veritabanı kurdun kuLLanıcı olarakda ablaniz diye bir kullanici oluşturdunuz. Bunu Cpanel'e nasıl aktarıcaksın? Cpanel'de ftpadi_veritabanikullaniciismi var. Bunun için yine Config dosyalarına ve Kontrol paneline gireceksiniz. Bakıcaksınız orada Veritabanı ve Kullanıcı adıyla ilgili mantıklı değişiklikler yapacaksınız. Örnek ; Önce cPanel'de yeni bir Veritabanı oluşturulur. (abiniz_ablaniz) şeklinde sonra Plesk Panelden Veritabanı bilgileri aktarılır. Config.php veya Kontrol Panelinden değişiklikler yapılır. Yeni vertabani ile ilgili. Tabi bu değişikliklerden sonra eski siteye artık giriş yapılmayacaktır. Veritabanı k.adı/şifre hatası verecektir. Siz burdan sonrasında FTP ve Veritabanı dosyalarınızı aktaracaksınız ve yeni Site açılmış olacak... Önce taşıyacak olduğunuz sistemde değişiklikleri yapın sonra aktarım yapın. Kontrol Panelinden değişiklikler yapıldıkta sonra büyük ihtimalle config.php dosyası değişmiş olacaktır. Bu arada saçma sapan okumadan yorum yapanlar için bir önlem almak istedim. Eğer okuduysam yazının başına - (tire) işareti koy'ki anlıyım. Ne kadar akıllıyım dimi? ehheheheh Hadi bakalım...

Eğer yanlışım veya yanlış bilgilendirdiğim bir nokta olduğuna inanan varsa bir zahmet yazsında düzeltiyim. İnsanları yanlış yönlendirmek istemem. :)

Abiniz...
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et
Bu Site Google Adsense ile Gelir Elde Ediyor

Tarih: 2024-05-04, 06:40:33    Mesaj konusu: Forum Arası Reklamlar

Başa dön
Abiniz

MesajTarih: 2009-03-21, 23:51:14    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Siz sevgili dostlarıma bir öneri daha, taşıyacağınız Hosting Kontrol Paneli sistemi ile Taşımak İstediğiniz Hosting Kontrol Paneli sistemlerinin aynı olmasına özen gösterin. Aksi taktirde Veritabanı aktarımı ile ilgili sorunlarınız dahada artmış olur.
Başa dön
Kullanıcının profilini görüntüle Özel mesaj gönder Yazarın web sitesini ziyaret et
polibo06
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

MesajTarih: 2009-03-22, 12:55:50    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

konu çirkinleşmemesi için tüm mesajları siliyorum....bundan sonraki yazılanlarıda
tamam kardeşim sen haklısın zaten her zamanda haklı olmuşsundur bugüne kadar ;) ama tek bir şeyi unutma

karşındaki insana gösterdiğin saygı kadar saygı görürsün
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Bu forum kilitlendi: mesaj gönderemez, cevap yazamaz ya da başlıkları değiştiremezsiniz   Bu başlık kilitlendi: mesajları değiştiremez ya da cevap yazamazsınız    Netopsiyon Online Forum Ana Sayfa -> Php-Nuke -> Php Nuke Sorunlarınız Tüm zamanlar GMT + 3 Saat
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız